Filmy z polskim lektorem i dubbingiem nowoĹci rapidshare download.
Napiszę kilka słów dla osób, które mają w swoim domu amplituner i chcieli by go podłączyć do swojego HTPC, PC jak najmniejszym nakładem finansowym.
Wstęp.
Jak dobrze pamiętam, zawsze byłem fanem produktów firmy Creative, do wczoraj posiadałem Creative Live 5.1 – karta legenda, zastanawiałem czy nie fajnie by było kupić nowego modelu… przecież nowe karty muzyczne potrafią naprawdę dużo więcej od starego Live, dlatego też pożyczyłem trzy karty muzyczne:
1) Creative X-fi Audio PCI-e
2) Creative Audigy 2 ZS oraz
3) Asus Xonar DS.
Karta pierwsza poszła do zwrotu następnego dnia, z uwagi, iż karta przez port cyfrowy i przewód toslink obsługuje tylko 2 kanały. Na przewodach analogowo podłączona jako tako działała. Ale sterowniki, oprogramowanie… tragedia, ledwo co udało mi się zainstalować nowa x-fi konsole (pewna wersja z neta działała), konsola – wcześniejszy surround mixer. Druga karta Audigy2 była już lepsza, działał system Dolby Digital, lecz uparłem się, że chcę mieć DTS-a i ostatecznie trzecia karta spełniła moje potrzebny.
Jak dobrze wiemy świat leci do przodu, mamy już technologie DTS-HD TrueHD, głośniki 7.1, warto więc wyposażyć się w sprzęt klasy niższej obsługujący DTS, czyli system głośników 5.1 (strumień dźwięku 1.5Mbps). Obecnie mamy dostęp do filmów 720p i 1080p, gdzie dźwięk jest nagranych w DTS-ie, tak więc wykorzystamy 98% zasobów Internetu.
Część pierwsza.
Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić to sprawdzić czy nasz amplituner posiada dekoder dts. Na pewno w każdym PDF manual znajdziemy potrzebne informację. Jeśli sprawdziliśmy czy posiadamy dekoder dts w amplitunerze, inwestujemy ok. 160zł na kartę muzyczną Asus Xonar DS oraz ok. 40zł na przewód cyfrowy toslink. Karta muzyczna jest na PCI, przewód dobrze, żeby był lepszej klasy, im dłuższy tym lepszej klasy powinien być, analogicznie jak przewody hdmi.
Część druga.
Przed podłączeniem wszystkiego ustawiamy amplituner na 1-5% mocy oraz tryb dekodowania dts. Wyłączamy wszystkie urządzenia, podłączamy przewód toslink, włączamy swój sprzęt (oba), możemy usłyszeć kilka razy taki stylowy pierd w głośnikach. Instalujemy oprogramowania na CD dołączonym do naszego Xonara DS i robimy restart HTPC, PC. Po włączeniu HTPC, PC otwieramy program Xonar DS Audio Center, ustawiamy jakie głośniki mamy, 5.1 lub 4.0, następnie zaznaczamy SPDIF OUT a tuż obok PCM zmieniamy na DTS Interactive i czary mary dźwięk jest, a na amplitunerze zapala się kontrolka, że sygnał dts został podany na wejściu. No i działa
W przypadku, gdy nie mamy dekodera dts w amplitunerze, to na pewno powinniśmy mieć Dolby Digital, wówczas kupujemy kartę Xonar DX/XD i korzystamy w technologii DD.
Powracając… kolejne kroki to zrobienie porządku z kodekami (nie mnie tutaj się o tym rozpisywać, ale jak ktoś by miał pytania to można na PM), oraz ustawieniami swojego playera do filmów.
Część trzecia.
Tutaj napiszę jeszcze kilka informacji, które przydadzą się audiofilom i innym osobom, dla których dźwięk jest ważniejszy od obrazu
- karta Xonar DS posiada dużo mniejsze basy od produktów firmy creative, wymaga się podbicia basu w korektorze (equalizerze) w winampie oraz w odtwarzaczu filmów.
- karta posiada pewną cechę, której w produktach firmy Creative nigdy nie było, przy wyłączeniu wszystkich programów w Windowsie panuje cisza, nie cyszą głośniki ani trochę – to przyjemne bardzo dla ucha, encoder na karcie Xonar jest wyłączony. Nawet klikania między folderami nie słychać. Dopiero uruchomienie programu np. Winamp, odtwarzacz filmów itp. załącza nam encoder i mamy dźwięk dts. Jeden kolega na forum pisał, że podczas załączania enkodera słyszy za każdym razem majestatyczny pierd w głośnikach… Zmartwiło mnie to przed kupnem karty, lecz po kupnie okazuje się, że ja tego nie mam Nic nie pierdzi, słychać jak załącza się enkoder. Być może jest to zależne od amplitunera.
- wiadomo dźwięk dts mamy tylko z filmów nagranych w dts-ie, z winampa będzie to stero + odsłuchy w tylnych głośnikach. Tylko płyty audio dts dadzą nam realny dźwięk 5.1, do tego trzeba PowerDVD 8.0 delux.
- karta Xonar DS bardzo dobrze daje sobie radę z zestawem głośników 4.0. Mowa jest przenoszona na głośniki z przodu, jeśli ktoś posiada głośniki nie z zestawu 5.1 będzie miał dużo możliwości ustawień.
- dźwięk w Xonar DS jest bardzo czysty, nie zgodzę się z opiniami, że brakuje mu wyrazistości, to zależy od amplitunera… dodatkowo można sobie go wyregulować w ustawieniach programów, nie zalecam używać equalizera dostarczonego w Asus Xonar DS Audio Center, działa on źle. Podbijanie basów lub sopranów tłumi pewne partie dźwiękowe, tylko korektor w programach lub korektor w amplitunerze.
- EAX i słuchawki nie testowałem, kartę wykorzystuje tylko do dekodowania dts-u i do tego ją polecam, nadaje się świetnie.
Pozdrawiam HAPPY NEW YEAR
Nie wiem jaka idea przyświecała autorowi wątku, bo wałkowaliśmy to już kilkukrotnie, ale ok, poniżej streszczenie dla tych którzy nie zatrybili o co chodzi:
Każda karta muzyczna obsługująca Dolby Digital Live, będzie kodować w czasie rzeczywistym dźwięk wielokanałowy do standardu Dolby Digital, który następnie można będzie przesłać drogą cyfrową do amplitunera.
Każda karta muzyczna obsługująca DTS Connect, będzie kodować w czasie rzeczywistym dźwięk wielokanałowy do DTSu, który następnie można będzie przesłać drogą cyfrową do amplitunera.
Karty Crative wymagają wykupienia specjalnego upgrade do osbługi DD Live. Karty Asusa obsługują albo DD Live, albo DTS Connect, a w szczególnych przypadkach obie technologie jednocześnie. Xonar DS zalicza się do grupy obsługującej DTS Connect, stąd też nie jest żadną niespodzianką ani tajemnicą, że potrafi kodować dźwięk do DTS, po uaktywnieniu funkcji DTS Connect.
Niektóre karty firm trzecich, również posiadają implementacje tych technologii bez żadnych dalszych kombinacji, przykładem może być Realtek 889a czy też niektóre karty Auzentecha.
Przeczytałem całe forum, brakowało mi parę słów o karcie Xonar DS, dlatego napisałem by inni mieli. Może komuś ten temat pomoże. Ot tyle.