Filmy z polskim lektorem i dubbingiem nowoĹci rapidshare download.
witam wszystkich, w tym roku po raz pierwszy wybieram się na narty i mam pożyczony sprzęt... moje pytanie brzmi jak wyregulować wypięcie nart???
Potrzebna jest twoja waga i wzrost bo umiejętności już znamy.
Poszperaj na necie . znajdziesz tam dużo tabel do regulacji wiązań. ja na początek proponuję ustawić na najniższą wartość np 3,5 lub 4 din. jeśli uznasz po kilku zjazdach że zbyt czesto się wypinają to zwiększ o 1 din.
dzięki wielkie, poszukam
dodam jeszcze tylko że wartość powinno się ustawiać taką samą z przodu jak i z tyłu, może rzecz oczywista ale w razie czego warto przypomnieć początkującemu:D
na poczatku chciałbym wszystkich gorąco powitać ponieważ jestem na tym forum pierwszy raz i wybaczcie mi jak będe pytał o bzdury bo kpl. się nie znam na nartach. Kupiłem sobie wczoraj u żywki (na początek) i widzę, że na wiązaniach jest jakaś skala(w Dinach).Domyślam się, że ustawia sie tam odpowiednio do cięzaru ciała. Podpowiedzcie mi jak mam 76 kg to na ile powinienem ustawić.
pozdrawiam
Tomasz
ustawienie wiązań nie zalezy tylko od wagi. potrzebna jest też długość skorupy buta i w niektórych przypadkach długość narty
poszukaj w google TABELA DIN . na początek lepiej ustaw wartość niższą. Najwyżej narty będą się odpinać częsciej.
ustawienie wiązań nie zalezy tylko od wagi. potrzebna jest też długość skorupy buta i w niektórych przypadkach długość narty
poszukaj w google TABELA DIN . na początek lepiej ustaw wartość niższą. Najwyżej narty będą się odpinać częsciej. dziękuje za rade. Patrze na tą tabele i widze, że przy mojej wadze i długości buta w zakresie 271-290 to powinno być 5,5 a przy długości większej tj. 291-310 5,25. Nie bardzo to rozumiem bo im większy but tym din niższy tzn. że im din niższy tym szybciej się wypina ? Mi wg. tabeli wychodzi tak jak pisałem 5,5 a ile kolega radzi ustwić?
dziękuje za rade. Patrze na tą tabele i widze, że przy mojej wadze i długości buta w zakresie 271-290 to powinno być 5,5 a przy długości większej tj. 291-310 5,25. Nie bardzo to rozumiem bo im większy but tym din niższy tzn. że im din niższy tym szybciej się wypina ? Mi wg. tabeli wychodzi tak jak pisałem 5,5 a ile kolega radzi ustwić? Jeszce nie wprowadziles poprawkę jak jestes zaawansowany: początkujący sredniak, jazda sportowa. Jesli początkujący-5, sredniak-5,5, jazda sportowa-6-7.Wypięcie lepiej nastawic na skalę trochę nizszą niz "wypnie się" ci kolano (scięgna albo zlamanie, skręcenie):cool:
jeżeli zaczynasz to napewno nie więcej niż 5, na poczatku i tak nie będziesz używał czy powodował takich sił na wiązanie jak przy jeździe bardziej dynamicznej.
te 5 din będzie ok pod warunkiem że nie jeździsz na snowblade'ach dla których siły wypięć powinny być zdecydowanie mniejsze
witam
tak jak zerkłem na wiązania to jakaś skala jest z przodu wiązań i z tyłu to na której skali się to ustawia(może na obydwóch) proszę o rade
pozdrawiam
Tomasz
przód i tył się przestawia tylko musisz ustawić takie same wartości
przód i tył się przestawia tylko musisz ustawić takie same wartości dziękuje bardzo koledzy
dziękuje za rade. Patrze na tą tabele i widze, że przy mojej wadze i długości buta w zakresie 271-290 to powinno być 5,5 a przy długości większej tj. 291-310 5,25. Nie bardzo to rozumiem bo im większy but tym din niższy tzn. że im din niższy tym szybciej się wypina ? Mi wg. tabeli wychodzi tak jak pisałem 5,5 a ile kolega radzi ustwić?
A mogłbys podac link do tej tabeli???
Bo od pol godziny siedze w googlach i jedyna rzecz jaka znalazalem to jednostki swiatloczule DIN...
Bede bardzo wdzieczny...
Pozdr.
Witam wszytkich w ogole... To moj pierwszy post :)
tabela din, opis na drugiej stronie
http://www.narty.pl/index.php?id=301&tx_ttnews[tt_news]=138&tx_ttnews[backPid]=814&cHash=074796427d
przy okazji tematu pytanie: jak idziecie poskakac 180-tki (ew.360-tki) przy wiekszej predkosci i ze sporym wybiciem to przestawiacie cos na skali wiazań? pytam z ciekawosci bo za kazdym razem zastanawiam się kiedy zgubie narty...:D
tabela din, opis na drugiej stronie
http://www.narty.pl/index.php?id=301&tx_ttnews[tt_news]=138&tx_ttnews[backPid]=814&cHash=074796427d
Wielkie dzieki :)
rózne wiazania (chodzi o przeznaczenia ciutke uinaczej sie ustawia)
generalnie najlepiej dac sprzet do serwisu dobrego, oprucz skali din trzeba zwrocic uwage na siłe docisku buta do tylnego wiazania, poza tym min raz na sezon trzeba zrobic diagnostyke wiazan . . .
Ja mam wiazania fischer FX 12 railflex 2 i caly czas mam wrazenie ze wiazania sa za lekko ustawione (przy zakupie prosilem zeby mi ustawili do wagi 70kg). Mam 178cm wzrostu i 70kg wagi, dlugosc buta to 32,5 cm. Wiazanie jest tak wyregulowane jak na zalaczonych zdjeciach, jednak nie wiem z ktorej strony skali mam odczytywac wartosc. Wedlug tej tabeli http://www.narty.pl/index.php?id=301&tx_ttnews[tt_news]=138&tx_ttnews[backPid]=814&cHash=074796427d
powinienem miec ustawiona wartosc 5 a chyba tak nie jest. Prosze osoby zorientowane o rade czy powinienem zmienic ustawienia. Dodam ze jezdze dosc dobrze i szybko ale nie rewelacyjnie :) Ostanio przy ostrym hamowaniu bokiem wyrzucilo mnie do gory i zaliczylem ostra glebe a stok byl plaski wiec prawdopodobnie wypiela mi sie narta.
http://kulfon24.republika.pl/n1.jpg
http://kulfon24.republika.pl/n2.jpg
Przod masz ustawiony na 3,75, tyl cos kolo 3...
Wartosci odczytujesz z obydwu stron... Poprostu producenci ustawiaja cyfry z obydwu stron aby byly czytelne...
Powinienes ustawic na 5... Jesli slabo jezdzisz to na 4-4,5... Najlepiej zacznij od wartosci nizszysz i obserwuj kiedy narty sie wypinaja...
mam Atomic M9puls z neox 412 nie mam instrukcji do wiazan jak mozna je ustawiac i co mozna pozmieniac ????
idz do srewisu musza sprawdzic na specjalnej maszynie czy w ogule dzialaja
tam ci wszytsko zrobia tak jak powinno sam nic nie dlub jak sie nie znasz
kozlow dobrze radz - weź buty narciarskie ze soba (wystarczy jeden), idź do serwisu - wszystko ustawia jak nalezy. Źle ustawione wiązania to pewna kontuzja a nawet kalectwo w drastycznych przypadkach.
Bez przesady. Sam posiadam Neox 310 i musze przyznać, że są to bardzo zaawansowane wiązania pod względem technicznym, ale bardzo dobrze zaprojektowane do samodzielnego ustawiania. Wystarczy duży śrubokrąt krzyżakowy (gwiazdka).
Jeśli nie posiadasz instrukcji obsługi wiązań mogę Ci takową przesłać:) daj tylko maila albo odezwij sie na gg, to Ci zeskanuje;)
Moim zdaniem Wieczór ma rację. 412 ma możliwość ustawienia do 1) "trybu" zjazdowego i 2) "trybu" slalomowego. Trzeba wybrać co się preferuje. Druga sprawa to siła wypięcia wiązania skalowana w DIN. A ta zależy od wagi i umiejętności narciarza.
412 ma możliwość ustawienia do 1) "trybu" zjazdowego i 2) "trybu" slalomowego. Trzeba wybrać co się preferuje. A który jest który, bo ja jakoś nie załapałem po przeczytaniu lektury o tych wiązaniach. Jaka jest różnica, między tymi trybami. Wiem, że na tych "linijkach" można działać w 2 strony. Niestety teraz sie bliżej temu nie przyjżę, gdyż nartki zakonserwowane leżą sobie w kokonie z folii w boxie i czekają na sezon 06/07:)
Moj mail ejay@vp.pl mam instrukcje ale nie po polsku szukam instrukcji po polsku
w serwisie je mialem i sa ustawione ale ja chce poczytac o tych wiazaniach i o ich ustawianiu oraz mozliwosciach
o nowator, czapki z głów, szukasz wiedzy i chwała Ci za to !!!!
to podaj mi na priv swojego maila to podeśle Ci tech manuala atomica 05/06 jest tam sporo o budowie i ustawieniu Neox 412. Ale prosba - nie kombinuj sam :cool: , bo jak Ci sie cos stanie to tego nie przezyję ....
Ja też nie mam po polsku tej instruckji:) Only English oder Deutsch:) To ja też poproszą stronkę o tych wiązaniach dla atmoica:)
Prośba do Zetesa:) mój adres wieczor89@o2.pl
Zetes witaj moj mail to ejay@vp.pl czekam na te dane o neox412:)
Zetes ja niby dużo wiem..., ale tez bym prosił o maila z danymi itp.
A teraz taka krótka i mam nadzieję prosta informacja co do Neox.
Siłę wypięcia ustawiasz śrubą z przodu i z tyłu wiązania ( tak jak w każdym wiązaniu) tabele siłu wypiecia din są do obejrzenia w necie. Trzeba troche poszperać. Najlepszy artykuł na ten temat jest na www.narty.pl . regulacji rozmiaru buta i stylu jazdy dokonujesz srubą w środku wiązania. Trzeba ją poluzować i ręką dostosować roztaw wiązań. Trzeba pamiętać aby zachować te same wartości liczbowe w lewej i prawej skali wiązania. Ustawienie plasiku z oknami (ten szary pod śrubą) w pozycji central ( ja tak jeżdzę i jest o.k.) jest niby do zjazdu , a w pozycji forward do slalomu.
Jak ktoś nie czuje się na siłach to niech sam nie kombinuje przy wiązaniach - są serwisy od tego!!!!
amatorska regulacja wiązań grozi śmiercią lub kalectwem:confused: :p
qaz... Wszystkiego mozna sie nauczyc... Nawet regulacji Neox 412... Jedna zasada - nalezy robic to z glowa...
gaz....... jestes bardzo wielkim pesymista wszystkiego trzeba sie nauczyc badz poznac tajniki:) :confused:
aha jeszcze jedno co najlepiej zrobic jak przyrdzewiały krawedzie w moich starszych nartach HEAD C110i :) bo miałem opinie ze same sie wyczyszcza na stoku chyba to jakas bujda:eek:
Korozja na krawędziach to prawdziwa herezja!
Jeśli krawędzie są już w takim stanie, że korodują, to może najlepiej skoczyć do serwisu. Ja swoje krawędzie robię na początku sezonu w serwisie na "maszynie", a w trakcie sezonu robię wszystko sam (ostrzenie i takie tam ...). Krawędź musi być ostra i gładka, bo narta nie pojedzie tak jak to wymyślił jej konstruktor.
Pozdrawiam
No co Wy,żartowałem,sam robie takie rzeczy;) :p
wieczor ten manual jest niestety po angielsku
pawel z lasu podaj mi swojego maila na priv jak jestes zainteresowny
przesle Wam to jutro z roboty
jak ktos sie pyta jak ustawic sobie wiazania, tz. ze nie ma o tym pojecia, jak niema o tym pojecia to lepiej zaby sam tego nei robil, jak ktos sie zna, i wie jak chce jezdzic ma tabele do wiazan to nie ma problemu...
kozlow nie chodzi tu o to czy sie zna czy nie tylko o to by wszystko wiedziec
trzeba wszystkiego sie uczyc :) :D
z twojego pierwszego postu wywnioskowalem iz chcesz sam sobie ustawiac w nich wszystko:) ja sie wiazaniemi nie bawie tylko diny sobie podkrecam albo zmniejszam nic wiecej... a reszte daje do serwisu zeby zrobili
:mad: panowie, jak chcecie zeby Wam cos wysyłał to wyczyście sobie najpierw skrzynki pocztowe ...
Your message
To: ejay@vp.pl; wieczor89@o2.pl
Subject: manuale
Sent: Mon, 2 Oct 2006 09:46:31 +0200
did not reach the following recipient(s):
ejay@vp.pl on Mon, 2 Oct 2006 09:47:33 +0200
The message could not be delivered because the recipient's mailbox is full.
< ps5.test.onet.pl #4.2.2 cnp; 500 (Proba dostarczenia listu do pelnej skrzynki / Attempting to deliver to full mailbox)>
Kozlow tam za dużo nie zmienisz. DIN, rozmiar pod buta i ewentualnie ustawienie buta w stosunku do środka narty (to na zjazd i slalom). Myslę że sie nie zabije, no może coś sobie połamie :D
witam panowie
wlasnie kupiłem sobie narty z tymi wiazaniami.powiedzcie mi
jak przestawia się przednie wiązanie ?
Jesli macie instrukcje do neox 4.12 bede wdzieczny za jej przeslanie na baczek79@o2.pl
lesny a sila docisku?! wiele osob o tym zapomina,poza tym wiazania trzeba sprawdzic na maszynie w serwisie czy faktycznie bedea dziala wtedy kiedy bedzie to najbardziej potrzebne
Kozlow nie wiedziałem nawet że to można ustawić?! Człowiek uczy się całe życie:D A czy zadzieła to dowie sie przy pierwszym upadku :D ...to taki zarcik.
to podaj mi na priv swojego maila to podeśle Ci tech manuala atomica 05/06 jest tam sporo o budowie i ustawieniu Neox 412. Ale prosba - nie kombinuj sam :cool: , bo jak Ci sie cos stanie to tego nie przezyję .... zetes jeżeli mógłbyś to podeślij mi tego manuala na maila : valkill@interia.pl
Ja też chętnię, baczek79@o2.pl
Salem nie wiem czy juz go nie masz - ale puszcze jeszcze raz. Baczek - na przyszłosc dawaj sygnał na priv, bo nie zawsze przegładam stare tematy.
Standardowo w poniedziałek puszcze z roboty bo w domu nie mam majla :cool:
Witajcie! Właśnie niedawno kupiłem narty z neox'ami. Jeśli możecie przesłąć mi instrukcję do ustawienia wiązań byłoby super! h.e.s.u.s@wp.pl
ja wlasnie ma zamiar kupic narty z tymi wiazaniami i wyczytalem ze mozna je ustawic na trzy sposoby wzgledem narty tzn ustawic polozenie srodka buta na narcie.
Jak to z tym jest i jakie ustawienie stosuje sie do jakiego stylu jazdy??
do freeridu na samym srodku
freestyle tak samo
jazda rekreacyjna raczej tez
allmountain mozna lekko dac do tylu
race zdecydowanie i tylko do tylu
zalezy co chcesz osiagnac na samym srodku masz kompromis miedzy szbkoscia a inicjacja skretu
do tylu jezdzisz szybciej kosztem sterownosci poniewaz ciezar ciala jest przesuniety do tylu i jest mniejszy doscik na przod nart, i docisk przodow nart do podloza, no i analogicznie przy przesunieciu do przodu lepsza inicjacja ale mniejsza szybkosc
czyli posrodku bedzie "uniwersalnie" :) do fun w sam raz :)
do fun to do tylu zeby miec wieksza predkosc poza tym fun sie jezdzi raczej na topowych slalomkach
wlasnie jutro ide zakupic atomici metrony wiec stad moje pytanie gdyz maja wlasnie te wiazania.
do fun to do tylu zeby miec wieksza predkosc Raczej do przodu aby lepiej zainicjowac skret i utrzymac przechyl... Nie trzeba wcale extrelanych predkosci...
Ja na moich Atomicach SL 9 wiązania ustawiam do wszystkiego na tył (Fun, slalom, wożenie się po stoku) - jakoś lepiej trzymają w skręcie.
Chociaż teoretycznie do funu powinno się ustawiać maksymalnie na przód, ale jakoś u mnie się to nie sprawdza...
nie wiem dla mnie jest lepsze trzymanie na tylach i juz:) podobnie jak u devastatora
z tego co ogladalem wiazania to przesuniecie jest bajecznie proste wiec sie okaze na stoku jak bedzie lepiej, narazie mam na srodku.
Ale dzieki za informacje:)
no nie wszedzie bo umnie trzeba je odkrecic i wywiercic 4 nowe dziury:P
Kozlow to dziwne. Normalnie wystarczy odkręcić 1 śrubę, odwrócić plastikowy wihajster, ustawić wiązania, dokręcić śrubę i gotowe.:D Masz zmienioną płytę pod wiązaniem?
Kozlow nie ma Neox 412...
A... to wszystko wyjaśnia.
ja mam fr12 freeflex racowe wiazania od fischera, a plyte mam racingplate bez dziur pod wiazania
Jeśli możecie przesłać mi instrukcję do ustawienia wiązań Neox 412 byłbym bardzo wdzieczny... Moj email: nautilus@agroimpex.com.pl.
pozdrawiam
BArdzo proszę równiez mi podesłać tego manuala PL
kater7(at)poczta.fm
a kto ma manuala do neoxow w wersji pl??
za szybko czytałem :) wyślijcie EN lub DE to moze uda mi sie to przetlumaczyc
jak ci sie niespieszy to wysle ci jutro:)
no to pewnie, zrobie co moge
Witam!
Mam wielką prośbę. Bardzo proszę o pomoc w regulacji wiązań narciarskich LOOK XT 7. Czy w celu zwiększenia rozstawu wiązania blaszkę z tyłu wiązania należy naciskać do dołu czy do góry. Próbuję na dwa sposoby, a i tak nie mogę zwiększyć rozstawu wiązania. Z góry dziękuję za pomoc.
Andrzej
Nie znam tych wiazan ale w wiekszosci jesli tyl wiazania chcesz przesunac na takiej metalowej szynie z dziurkami to blaszke, ktora wspominasz nalezy podwazyc do gory... Trzeba uzyc sporej sily, gdyz zazwyczaj trzyma ja dosc mocna sprezyna aby wiazanie bylo bezpieczne i samo sie nie przesuwalo...
Ostatnio regulowałem look'i nx10 podejżewam że będzie podobnie. Trzeba wziąść płaski śrubokręt (lepiej średnio duży) i podważyć tę blaszkę od spodu , czyli pomiędzy szyną a wiązaniem i wtedy przesunąć do tyłu. Powinno zadziałać.:)
Witam. Ostatnio na allegro pojawiają się coraz częściej używane narty z Austrii lub Szwajcarii. Sprzedawcy piszą, że narty te są z wiązaniami Neox 310, ale jak się człowiek bardziej przyglądnie to te wiązania są troszkę inne... Z pewnością nie mają opcji przesunięcia całego wiązania w zależności od stylu jazdy, a ich główna zaleta to możliwość zmiany rozmiaru buta od ręki.
Chciałabym dowiedzieć się więcej na temat tych wiązań, czy mają jakieś konkretne oznaczenie (np. jakaś literka dodatkowa przy nazwie), czy są równie "dobre" albo "trwałe" jak klasyczne neoxy, może mają jakieś dodatkowe zalety albo wady?
Witam, ostatniego czasu stałem się szczęśliwym posiadaczem rossignoli scratch fs z wiązaniami rossignol axial2 scratch 120. Niestety ludź pracujący w sklepie nie wiedział jak ustawia się wiązania przeznaczone do tego typu użytkowania. I tu pojawia się moje pytanie: czy wiązania freestylowe ustawia sie na większą wartość niż w normalnych nartach czy tak jak wychodzi normalnie z tabelki ustawień. I tak właśnie się zastanawiam jak to ugryźć. Mój wzrost to 185 cm, waga 70 kilo, długość buta 338, umiejętności średniozaawansowane, a przeznaczenie to wiadomo freestyle i zapewne także freeride. Jak narazie wiązania mam ustawione na 6,5 DIN i nie wiem czy to nie jest za mało... Pozdrawiam Kauli
Witam, ostatniego czasu stałem się szczęśliwym posiadaczem rossignoli scratch fs z wiązaniami rossignol axial2 scratch 120. Niestety ludź pracujący w sklepie nie wiedział jak ustawia się wiązania przeznaczone do tego typu użytkowania. I tu pojawia się moje pytanie: czy wiązania freestylowe ustawia sie na większą wartość niż w normalnych nartach czy tak jak wychodzi normalnie z tabelki ustawień. I tak właśnie się zastanawiam jak to ugryźć. Mój wzrost to 185 cm, waga 70 kilo, długość buta 338, umiejętności średniozaawansowane, a przeznaczenie to wiadomo freestyle i zapewne także freeride. Jak narazie wiązania mam ustawione na 6,5 DIN i nie wiem czy to nie jest za mało... Pozdrawiam Kauli ustawia sie tak samo: jedyna roznica to pozycja wiazania: bardziej centralna
no i nie myl freestyle z freeride prosze
Witam, ostatniego czasu stałem się szczęśliwym posiadaczem rossignoli scratch fs z wiązaniami rossignol axial2 scratch 120. Niestety ludź pracujący w sklepie nie wiedział jak ustawia się wiązania przeznaczone do tego typu użytkowania. I tu pojawia się moje pytanie: czy wiązania freestylowe ustawia sie na większą wartość niż w normalnych nartach czy tak jak wychodzi normalnie z tabelki ustawień. I tak właśnie się zastanawiam jak to ugryźć. Mój wzrost to 185 cm, waga 70 kilo, długość buta 338, umiejętności średniozaawansowane, a przeznaczenie to wiadomo freestyle i zapewne także freeride. Jak narazie wiązania mam ustawione na 6,5 DIN i nie wiem czy to nie jest za mało... Pozdrawiam Kauli poza tym inaczej powinno sie ostrzyc te narty: krawedzie z przodu i tylu powinny byc "stepione" na 7-15cm (ulatwia obroty): reszta w zaleznosci od rodzaju podloza od 90 do 87stopni
no i nie myl freestyle z freeride prosze Nigdzie nie pomyliłem :>. Może te narty nie są typowo freeridowe czy backcountry ale po puchu te sie da ładnie pośmigać na takich (małe taliowanie, szeroka pod wiązaniem, więc myslę że nie bedzie problemu).
O ostrzeniu już się wcześniej dowiedziałem, ale dzieki ze napisałeś :)
Wracając do tematu wiązń mam je zostawić na 6,5 DIN? na sl9 jeździłem na 7,5 DIN a nie wiem czy nie lepiej podczas skakania jest się wyglebić z nartami niż wylądować bez nich? Heh szczerze to nie wiem, początkujący jestem w tej dziedzinie :)
Witam. Ostatnio na allegro pojawiają się coraz częściej używane narty z Austrii lub Szwajcarii. Sprzedawcy piszą, że narty te są z wiązaniami Neox 310, ale jak się człowiek bardziej przyglądnie to te wiązania są troszkę inne... Z pewnością nie mają opcji przesunięcia całego wiązania w zależności od stylu jazdy, a ich główna zaleta to możliwość zmiany rozmiaru buta od ręki.
Chciałabym dowiedzieć się więcej na temat tych wiązań, czy mają jakieś konkretne oznaczenie (np. jakaś literka dodatkowa przy nazwie), czy są równie "dobre" albo "trwałe" jak klasyczne neoxy, może mają jakieś dodatkowe zalety albo wady? Używałem takich 310-tek, mają chyba cztery sezony i wszystko jest ok.
rzeczywiście zaletą jest szybka zmiana rozmiaru buta.
Obecnie mam 412-ki.
lesny a sila docisku?! wiele osob o tym zapomina,poza tym wiazania trzeba sprawdzic na maszynie w serwisie czy faktycznie bedea dziala wtedy kiedy bedzie to najbardziej potrzebne Kiedyś gość z serwisu mi tłumaczył, jak można samemu sprawdzić, czy siła wypięcia jest ustawiona prawidłowo. Robi się to w ten sposób, że trzeba ustawić wypięcie na dość wysoką siłę, następnie włożyć nogę z butem w wiązania i wtedy jedna osoba musi stanąć na narcie za tylnym wiązaniem. Teraz trzeba próbować energicznie szarpnąć nogą do przodu. Jeśli but nie wyskoczy, to zmniejszamy stopniowo siłę z przodu i z tyłu aż przy tym energicznym szarpnięciu but wyskoczy.
Moze to sie komuś wydać śmieszne, ale ja właśnie w ten sposób miałem ustawione wiązania u siebie i przy każdej wywrotce obie narty mi się odpinały, natomiast podczas jazdy (wolniejszej lub szybszej) - nigdy! Moi znajomi mieli ustawione wiązania przez ludzi sprzedających narty i im się jednak narty nie wypinały, nawet podczas groźniejszych upadków...
Witam
Ma ktos z Was te wiązania ? na srodku wiazania jest śrube przy której sa 3 ustawienia 0, oraz - 15mm i + 15 mm
do czego służa te 3 pozycje ? co sie moze zmienic przy zmienaie środka ciezkości o 15 mm w jedna i druga strone ?
na razie mam ustawione neutralnie na "0"
pozdrawiam
Przesunięcie środka ciężkości do przodu powoduje lepszą inicjacje nartki do skrętu,
przesunięcie do tyłu pozwala przez odciążenie przodów na uzyskiwanie większych prędkości...
Witam wszystkich na forum- jestem nowy i dopiero zaczynam przesiadywac na forum o nartkach :)
mam jedno pytanko(jak narazie):p
posiadam narty Atomic Beta race 9;16...
i masm w nich wiązania Atomic RACE(takie czerwone)
i tutuaj jest pytanie- gdy je kupilem okazało sie ze wiazania sa zepsute- poniewaz noga jak sie pochylam do przodu- minimalnie pracuje z butem w wiazaniach...(tylnych) czy tak mozna jezdzic czy nie...
jednak wolalbym sie upewnic przed wyjazdem na narty niz pozniej pisac do Was ze szpitala :)
no to czekam o jak najszybsze odpowiedzi- pomozcie mi bo nie wiem co robic- czy kupowac nowe wiazania- 260zl;/
czy moze da sie to jakos ominac...
pozdrawiam
Adam
Nic takiego nie powinno mieć miejsca,
ale może to być kwestia regulacji:)
Nic takiego nie powinno mieć miejsca,
ale może to być kwestia regulacji:) bylem w serwisie i kolo powiedzial mi ze moga byc wyrąbane wiazania... ale chce sie upewnic- moze trzeba to jakos wyregulowac- jak sadzisz?
Albo są za szeroko ustawione albo są zepsute
idź do serwisu z nartą i butem:)
koles sprawdzal na maszynie i stwierdzil ze sa wyrabane... i powiedzial ze trzeba wymienic tyly wiazan- i powiedzial ze to bedzie kosztowalo 150zl!!
ale moze da sie to jakos ominac i moze da sie cos pokombinowac :)
koles sprawdzal na maszynie i stwierdzil ze sa wyrabane... i powiedzial ze trzeba wymienic tyly wiazan- i powiedzial ze to bedzie kosztowalo 150zl!!
ale moze da sie to jakos ominac i moze da sie cos pokombinowac :) Mogłeś to napisać w pierwszym poście:)
Jesli serwisant stwierdzil, ze wiazania sa wyrobione majac je w rece to czego oczekujesz od nas? Tego, ze nie widzac tych wiazan powiemy/napiszemy, ze sa dobre? Na tym forum nie znajdziesz pocieszycieli... Od wiazan zalezy twoje bezpieczenstwo... I bezpieczenstwo innych na stoku...
Jedyna rada - zweryfikuj ta diagnoze w innym serwisie... Jesli potwierdza to musisz wymienic wiazania... Nie baw sie w wymiane samych tylow, gdyz za 200PLN kupisz juz nowe calkiem przyzwoite tyrolie...
nie chce byc upierdliwy ale za takie podejscie nalezy sie ostrzezenie: moze nie czerwona kartka ale ostrzezenie: ten post swiadczy o wszechobecnym kombinatorstwie: "a moze uda sie jakos tam" postawie.... w zagadnieniach bezpieczenstwa nie ma : a moze sie udac. wiazania sa wyrypane i musza isc do gazu
nie chce byc upierdliwy ale za takie podejscie nalezy sie ostrzezenie: moze nie czerwona kartka ale ostrzezenie: ten post swiadczy o wszechobecnym kombinatorstwie: "a moze uda sie jakos tam" postawie.... w zagadnieniach bezpieczenstwa nie ma : a moze sie udac. wiazania sa wyrypane i musza isc do gazu Trafiłeś w dziesiątkę. Naszą narodową cechą jest właśnie kombinatorstwo "co zrobić aby jak najmniej zapłacić", ale jakie mogą być tego skutki, zostawiamy na koniec. Na szczęście trochę to się zmienia.
Oczywiście oszczędzać trzeba jak najbardziej, ale nie na wszystkim.
Zaraz jeszcze postanowisz je sprzedać na Allegro...
A wiązania tej marki niestety nie należą do udanych...
Zaraz jeszcze postanowisz je sprzedać na Allegro...
A wiązania tej marki niestety nie należą do udanych... no wlasnie: to tak jak z tym facetem ktory mial pekniete narty i rzadzil sie czy je sprzedac........
dokladnie ta sama kategoria..............
ale za to tez doceniam szczerosc wypowiedzi zalozyciela tego watku a to rokuje niezl na przyszlosc:)
Witam,
Chciałbym dopasować wiązania do butów - na wiazaniach jest skala - pytanie jest jakas tabela dotyczaca ustawiania tego?
Zobacz tutaj:
http://www.wierchy.vline.pl/wierchy_mambo/
Nie chodzi mi o skalę DIN tylko o ustawienie tylnej (przesuwnej) części wiązania do nowych butów.
Jeżeli przesuwa się tylko tył, to bez żadnej filozofii musisz go przesunąć tak żeby się but zapinał, może być ewentualnie podana tam długość skorupy buta, wtedy sprawdź na boku buta i ustaw własnie taki rozmiar
Mam fischery rc4 i wiązania fs i nie wiem za bardzo jak mam dopasować rozstaw wiazania do dlugosci buta, które śruby trzba odkręcić??
jak ktoś by miał chwilke czasu na odpisanie to bardzoo prosze.
Cześć na jakiej płycie jest to wiązanie??
Odkręc centralną srubę, zsun wiazanie z płyty, odwróć i przestaw przód i tył na potrzebny rozmiar skorupy buta. Przy powtórnym montazu zwróć uwagę żeby dobrze weszły na szyny
Jestem nowy, chętnie bym pogadał ale mi sie śpieszy bo niedługo jade pojeździć a nie wiem jak wyregulować wiązania i błagam kogokolwiek o tablelke na ten temat. Jeśli ktoś się ulituje prosze o przesłanie tabeli na mój E-mail (kudlaty000@o2.pl):) :) :) :) :)
Po prostu poczytaj trochę powyżej.;)
Witajcie!!!
Mam pytanie dotyczące sily zwalniejącej but podczas "upadku", którą reguluje sie przy wiązaniu...
Skala jest od 1-10, i ustawia się ją w zależności od wagi...nie wiem jaka waga odpowiada jakiemu numerowi?!
Ważąc np. 90kg. jak ustaiwc przednią skalę a jak tylną??
pozdrawiam
Ustawianie wiązań
Miłej lekturki. :)
Pozdrawiam
Oskar
Witam!!!
Czy ktos wie jak wyregulować wiązania typi Marker M29. Skala jest od 2,5 do 9. Ja mam 180 cm wzrostu, waze 68 kg i jestem początkującym narciarzem. Nie znam sie na regulacji więc prosze o pomoc:(
Witam!!!
Czy ktos wie jak wyregulować wiązania typi Marker M29. Skala jest od 2,5 do 9. Ja mam 180 cm wzrostu, waze 68 kg i jestem początkującym narciarzem. Nie znam sie na regulacji więc prosze o pomoc:( Jeżeli już faktycznie chcesz to zrobić sam i nie skorzystać z pomocy serwisu to ustaw sobie z racji umiejętności (czyli ich braku) na 4 i jeśli będą sie samoczynnie wypinać w sposób niekontrolowany to podkręć minimalnie mocniej.
Tak jak w tytule:) Zakupilem narty head z wizaniami Tyrolia Sl11 i zastawiam sie jak ustawic wazania, aby pasowaly do moich butow...i do mojej wagi! i Jesli wie ktos, niech sie podzieli ze mna ta informacja..
Zobacz
Pozdrawiam
Dzieki wielkie - zrobilem weglug tych zalacen! Teraz pytanie numer 2: jak rozsunąć wiązania aby moj but sie zmiescil do nich?
Z tyłu na pięcie powinna być jakaś mała "dzwigienka" którą wciskasz np. do dołu i możesz suwać piętą po płycie. A ostateczna metoda to :
U mojego taty w wiązankach Tyrolii po wyjęciu ich z szyny na płycie pod spodem jest jeszcze regulacja z "ząbkami" i można nawet ustawić wiązania do 360 mm :eek: Dzisiaj Pan "serwisant" nam to zaprezentował przy próbie włożenia nowego buta :p bo też nie chciał wejść, a brakowało ~2mm. Więc odkręć, i wysuń z szyny wiązanie jeżeli jest to możliwe i zajrzyj pod spód - to jest ostateczna metoda przed nawiercaniem od nowa płyty jeżeli jest już maksymalnie rozsunięte na płycie.
Hehehe...zaraz sprobuje tak zrobic - mam tylko nadzieje,ze nic nie popsuje :D
Tu też możesz sprawdzić, czy dobrze ustawiłeś.
Super strona - naprawde! Wedlug niej musze ustawic wiazania na 6 i tak tez zrobilem :]
Tu też możesz sprawdzić, czy dobrze ustawiłeś. Gdybym ustawiał wiązania według wskazań tej strony to już pewnie bym się zabił, a narty wypinałyby się co drugi skręt i co trzecie lądowanie.:(
No to jak wedlug Ciebie powinno sie ustawiac wiazania?
Gdybym ustawiał wiązania według wskazań tej strony to już pewnie bym się zabił, a narty wypinałyby się co drugi skręt i co trzecie lądowanie.:( Hmmm... nie sądziłem, że potraktujesz tę stronę jako wyrocznię. :D
Nawet ja, laik, wiem, że najlepiej dochodzić do tego, jak ma być ustawiona siła wypięcia, metodą prób i błędów, bo zależy to m.in. od stylu jazdy.
Jako punkt wyjścia wydaje mi się, że ta stronka może pomóc.
Poczytaj naprawdę warto :
http://www.skiforum.pl/showthread.php?t=3339&page=2
Z tyłu na pięcie powinna być jakaś mała "dzwigienka" którą wciskasz np. do dołu i możesz suwać piętą po płycie. A ostateczna metoda to :
U mojego taty w wiązankach Tyrolii po wyjęciu ich z szyny na płycie pod spodem jest jeszcze regulacja z "ząbkami" i można nawet ustawić wiązania do 360 mm :eek: Dzisiaj Pan "serwisant" nam to zaprezentował przy próbie włożenia nowego buta :p bo też nie chciał wejść, a brakowało ~2mm. Więc odkręć, i wysuń z szyny wiązanie jeżeli jest to możliwe i zajrzyj pod spód - to jest ostateczna metoda przed nawiercaniem od nowa płyty jeżeli jest już maksymalnie rozsunięte na płycie. Dzięki Oskar. Męczyłem się z tymi ząbkami chyba z 5 godzin (przy demontażu powypadało z wiązań wszystko co tylko było możliwe (dźwigienka, sprężyna itp.)).
Na szczęście złożyłem to wszystko do kupy. Jutro test.
Dzięki Oskar. Męczyłem się z tymi ząbkami chyba z 5 godzin (przy demontażu powypadało z wiązań wszystko co tylko było możliwe (dźwigienka, sprężyna itp.)).
Na szczęście złożyłem to wszystko do kupy. Jutro test. Na Twoim miejscu najpierw odwiedziłbym serwis a potem stok. Wiązania to Twoje bezpieczeństwo, dlatego upewnij się, że na pewno prawidłowo „złożyłem to wszystko do kupy”.
powodzenia
Ja też prosiłbym o instrukcję do 412. PL or EN. tomaszcieslar@o2.pl
Jeśli chce ktoś instrukcje w EN lub DE niech pisze do mnie na gg 1963312 lub na maila wieczor_ski@o2.pl , bo nie śledze tego wątku;)
Mam pytanko czy ktos ma te wiązania, jesli tak prosiłbym o opinię. Czy da się sprawdzic samemu czy wiązanie jest na 100% dobre?
Na 100% to tylko "maszyna" jest w stanie sprawdzić.
Całe lata ustawiałem wiązania sam, tak jak piszesz, w domu na dywanie (może niekoniecznie najnowszym, ale można zastąpic tekturą :) ).
Ale radziłbym na odwrót: zaczynać od mniejszych słabszych ustawień i ewentualnie stopniowo zwiększać, bo jak zaczniesz od dużego i nierozgrzany to możesz coś sobie naciągnąć niepotrzebnie.....
Podobnie sami ustawiamy przody, krawędziujemy nartą do wewnątrz i "wykręcamy" skrętem stopy but z wiązania.
Robi się to w ten sposób, że trzeba ustawić wypięcie na dość wysoką siłę, następnie włożyć nogę z butem w wiązania i wtedy jedna osoba musi stanąć na narcie za tylnym wiązaniem.
Teraz trzeba próbować energicznie szarpnąć nogą do przodu.
Jeśli but nie wyskoczy, to zmniejszamy stopniowo siłę z przodu i z tyłu aż przy tym energicznym szarpnięciu but wyskoczy.
Moze to sie komuś wydać śmieszne, ale ja właśnie w ten sposób miałem ustawione wiązania u siebie i przy każdej wywrotce obie narty mi się odpinały, natomiast podczas jazdy (wolniejszej lub szybszej) - nigdy!
Moi znajomi mieli ustawione wiązania przez ludzi sprzedających narty i im się jednak narty nie wypinały, nawet podczas groźniejszych upadków...
dodam jeszcze tylko że wartość powinno się ustawiać taką samą z przodu jak i z tyłu, może rzecz oczywista ale w razie czego warto przypomnieć początkującemu:D pytanie pewnie banalne, ale w jaki sposob sprawdzic na jaka wartosc sa ustawione wiazania z tylu?:confused:
Z tyłu też powinna być skala ale może ją być widać dopiero po zamknięciu wiązania
http://theloginovs.wtr.ru/equipe/bidings/iso.htm
tu kolego sobie zobacz
Z tyłu też powinna być skala ale może ją być widać dopiero po zamknięciu wiązania wow, ale ze mnie noob. dzieki.
Przy zakupie nowych nart sprzedawca i jednocześnie serwisant zamontował mi wiązania do płyty wg długości podanej na skorupie buta. Następnie po próbie wpięcia stwierdził, że jest za luźno i przesunął tyły jeden ząbek do przodu. Teraz but wchodzi, ale cholernie ciasno i przy wpięciu znacząco przesuwa do tyłu tylną część wiązania. Sprężyna jest przez to mocniej napięta.
Trochę mnie to dziwi. Nigdy bym tak nie ustawił i korci mnie by wrócić do ustawień "fabrycznych".
Jaki może mieć wpływ na siłę wypięcia to cofanie się tyłów?
Czy but powinien się "mocno pchać", czy raczej "wchodzić na styk"?
Poluźnić, czy zostawić?
Wiem, że mogę pójść do innego serwisu, ale jeśli inny przestawi inaczej to który ma rację?
Jakie wiązanie ?
psmoku fajna stronka:D
Przy zakupie nowych nart sprzedawca i jednocześnie serwisant zamontował mi wiązania do płyty wg długości podanej na skorupie buta. Następnie po próbie wpięcia stwierdził, że jest za luźno i przesunął tyły jeden ząbek do przodu. Teraz but wchodzi, ale cholernie ciasno i przy wpięciu znacząco przesuwa do tyłu tylną część wiązania. Sprężyna jest przez to mocniej napięta.
Trochę mnie to dziwi. Nigdy bym tak nie ustawił i korci mnie by wrócić do ustawień "fabrycznych".
Jaki może mieć wpływ na siłę wypięcia to cofanie się tyłów?
Czy but powinien się "mocno pchać", czy raczej "wchodzić na styk"?
Poluźnić, czy zostawić?
Wiem, że mogę pójść do innego serwisu, ale jeśli inny przestawi inaczej to który ma rację? pw mialbym obawy co do fachowosci montazu: takiej sytuacji nie powinno byc
wiazania skrzynkowe z racji swojej konstrukcji muszz sie troche cofac przy wpieciu buta: zwykle na ile ma sie cofac jest zaznaczone w instrukcji: zwykle albo sruba ma dodatkowy rowek ktory musi sie pokrywac z nacieciem w skrzynce, albo glowa sruby musi zrownac sie z tylna krawedzia skrzynki: roznie w roznych wiazaniach
skala wypiecia wiazan ZALEZY od docisku buta regulowanym ta tylna srubka ( lub przyciskiem)> jezeli sruba jest za mocno przesunieta do przodu wtedy zamiast np 7 DIN wiazanie bedzie wypinalo jakby bylo nast na 8 lub 9 DIN
polecil bym pojscie do inego servicu i ustawienie wiazan oraz sprawdzenie na maszynie
moze to kosztowac troche ale pomysl o swoich kolanach i nogach........
Fisch Fs 10 na PF 13
Na przycisku do regulacji rozstawu wiązań zauważyłem nacięcia (jakby skalę).
W instrukcji jest napisane o strzałce która, "powinna znaleźć się pomiędzy zaznaczonymi liniami". Załączony obrazek prezentuje inny rodzaj wiązań - faktycznie zaopatrzonych w omawianą strzałkę. U mnie nie ma żadnej strzałki, ale krawędź skrzynki przesuwa się do końca domniemanej skali. Gdy przestawię jeden ząbek dalej, skrzynka znajduje się na środku "skali". Dlatego wydaje mi się, że logicznie było by wrócić do pierwotnego ustawienia (zaraz po montażu).
Mam nadzieję, że odpowiednio zamontowane na płycie. Odkręcanie wiążę się chyba z osłabieniem osadzenia wkrętów-chyba że to są śruby.
Nadmieniam, że instrukcja, będąca jednocześnie gwarancją, jest do wiązań FS 10 jak i FX 12
Czy but powinien się "mocno pchać", czy raczej "wchodzić na styk"?
Poluźnić, czy zostawić? Wchodzic na styk. Bym przesunal o zabek do tylu. NIe ma potrzeby przekrecania tylow na plycie.
jak sie zmienia pod buta rozstaw wiazan w FS10 (przu i tył)?
A to wersja railflex czy przykręcane do płyty ?
na plycie pisze fp13. przód jest raczej przykrecany tył ma regulacje na szynie z zapadkami
Podnosisz tę zapadkę i masz możliwość przesunięcia na szynie o kilka ząbków. Jak już ustawisz ząbki muszą dobrze zaskoczyć.
to wiem ale to za mało i się środek nie zgadza. Przód da się przestawić? W wiązanie można wpiąć buta do 360mm ja mam 358 i po samym przestawieniu tyłu nie da się go wpiąć
Jak to CP13 to poprostu musisz przekręcić wiązania na płycie. Na płycie są oznaczenia co do rozstawów i tak poszczególne częsci mają być wkręcone w płytę. Oczywiście jeżeli to ta płyta http://cgi.ebay.de/Platte-Fischer-Ty...ayphotohosting
Jak to CP13 to poprostu musisz przekręcić wiązania na płycie. Moga byc klopoty. Sam przykrecalem wiazania FS10 do takiej plyty i wkrecilem do dziur max z przodu. Trzeba wiec odkrecic jeden przod wiazan i przekonac sie czy sa jeszcze jakies dziury w zapasie. Jesli nie, mozna cos nowego powiercic, ale to juz delikatniejsza robota.
Andrzej to może być inny problem . Płyta Tyroli CP13 ma w sezonie 07/08 możliwość od 261-351 a pytający ma 358 http://www.tyrolia.com/certification...al.english.pdf strona 46-ta.
Jak to CP13 to poprostu musisz przekręcić wiązania na płycie. Na płycie są oznaczenia co do rozstawów i tak poszczególne częsci mają być wkręcone w płytę. Oczywiście jeżeli to ta płyta http://cgi.ebay.de/Platte-Fischer-Ty...ayphotohosting Dzięki Mirken. Moja płyta wygląda dokładnie jak ta na zdjęciach które załączyłeś :) teraz musze tylko jakiś dobry śrubokręt lub klucz nasadowy zkminić i ustawić bo tymi co mam pod ręka nie chce śrub pościnać. Mam nadzieje ze mi bucik wejdzie :D. A jak nie to kupie nowe bo te i tak są troszkę za durze :)
Aż wstyd się przyznać... śmigam już od 7 lat i do dzisiaj myślałem że cyferki na wiązaniach oznaczają masę ciała narciarza:/. Mam blizzardy xc11iq , ważę 66kg przy 178cm wzrostu, numer buta 28,5. Swoje umiejętności oceniam na 7-8,preferuje agresywny styl jazdy. Proszę pomóżcie mi dobrać odpowiednie ustawienie siły wypięcia nart.
Daj te wiązania na serwis bo już wiekowe są i prawdopodobnie to co na skali nie równa się temu co "dają" faktycznie.
Co do tabelek i ustawiaczy adresy są na Forum..
Ten temat to kompendium wiedzy
Pamiętaj że wiązania to Twoje bezpieczeństwo, dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to zrób sobie wycieczkę do serwisu.
http://theloginovs.wtr.ru/equipe/bidings/iso.htm
Witam wszystkich serdecznie.
Potrzebuje fachowej porady odnosnie regulacji wiazan.
Moje parametry:
Wzrost ~ troche ponad 190cm ...
Waga - 116kg
Umiejetnosci: 8+
Oto moj sprzet:
Narty - Fischer WorldCup RC4 RC dlugosc 175cm Model 06/07
Wiazania - Fischer FX 12 Model 06/07
Buty - Nordica Speedmachine 14
Pozdrawiam :)
Tzn chodzi o ustawienie siły wypięcia tak?
skorzystaj z tego:
http://theloginovs.wtr.ru/equipe/bidings/iso.htm
będziesz potrebował do tego długośc skorupy buta i sam ocenisz jak jezdzisz-spokojnie,czy jak wariat ;)
Pewnie pod uwagę na wagę bieże się dodatkowo te ~5kg garderoby którą się dźwiga na sobie? czy może się mylę?
Witam,
mogę prosić o instukcje PL do Neox 412...
robek2000(at)poczta.fm
Kupiłem Atomiki w Niemczech i mam instrukcję po niemiecku. Trochę rozumiem ale nie wszystko...
Pozdr.
Rolnik
Witam po bezśniegowej przerwie :]
Moje pytanko teraz dotyczy ustawienia wiązania względem narty... Wczoraj na wyjeździe jeżdizlem na swoich nartach Atomic Metron 11 o dlugości 152cm. Potem przesiadlem się na narty kolegi Rossignol V12 o podobnej długości i stwierdziłem że moje narty nie trzymają na krawędziach! Kolega wpiął się w Metrony i zauważył że zapięcia są za bardzo przesunięte do tylu, zmienilem to na oko i narty całkowicie zmieniły swoje trzymanie nawet podczas oblodzenia stoku!!! nagle narty się "wyostrzyły" i zmniejszyły promień skrętu! zakręt na wewnętrznej narcie już jest możliwy! nie ukrywam że był to dla mnie sozk! Ze względu na to że ustawiłem to na oko mam pytanie czy ktoś ma namiary na teoretyczne wskazówki dotyczące takiego ustawienia ???
Posiadam wiązania firmy elan /EL10/ i jest maly problem, ponieważ przednie "szczeka" wiązania po wpięciu buta ma około 1,5mm luzu w pionie. Nie mogę znaleźć śruby regulacyjnej, która przesuwa "szczeki" w pionie /chya ze ten typ wiązania nie posiada takiej regulacji/.
Ps. Buty mam nowe, nie wytarte od spodu.
Jak ktos cos moze pomoc w tym temacie to bardzo prosze.
Nie widzę tam dodatkowej regulacji.(zmień z:eld 14.0 na el. 10.0):mad:http://www.skionline.pl/sprzet/?ids=...&id_grupy=1839 tu widać lepiej http://pl.fischer-ski.com/en/technol...echnology=1040
Witam mam pytanie.Otóz jezdze na nartach od małego i duzo wiem ale jedno mnie zastanawia:jak ustawic przód wiązan an tej skali a b c ...Domyślam sie ze im bardziej do przodu tym narta bedzie bardziej agresywna i slalomowa,a moze nie?Dzieki za odp:o
a, b, c, d, d, f... występuje w wiązaniach rentalowych - jest to po to, żeby "spasować" ustawienie przodu i tyłu wiązania - z tyłu też masz taką skalę i zarówno z przodu jak i z tyłu wiązanie powinno być ustawione na taką samą literkę/kolor. Wówczas środek buta pokrywa się mniej więcej ze środkiem narty i jest git.
No ale z tyłu mam normalną skalę chyba w mm, zapięcia są salomona.
Zrób zdjęcie, to się zobaczy. Skala owszem jest normalna, ale przesunięcie tylnego bezpiecznika zawsze wymaga korekty przedniego. Te oznaczenia są po to, żeby się nie pogubić :)
ok ale dopiero w poniedziałek
Oto zdjęcia,a zapięcia to salomon S711
Z boku przy kazdej literce w nawiasie masz wartosc dlugosci skorupy buta w milimetrach.
Odczytujesz dlugosc ze swoich butow, patrzysz w jakim przedziale sie zawiera i ustawiasz na ta literke i gotowe.
OK a jeżeli ustawie na sam przód?
Jak ustawisz na maksa do przodu i dopasujesz sobie dobrze buta to pewnie narta będzie dziwnie jeździć (w sensie gorzej trzymać). Albo będzie wymagała "wiszenia na tyłach", co raczej nie wyjdzie na dobre :).
Zresztą nie wiem - jak już to jeździłem na nartach, które miały wiązania za bardzo z tyłu i trzeba było ostro obciążać dzioby, żeby w ogóle raczyły skręcić :D.
Witam montuje właśnie nowe dechy Radicale 8s i wiązania axium2 chodzi mi o ustawienie położenia wiązań nie o DIN bo wywnioskowałęm sam że ma wynoski 6 do mojej masy i długości buta 359mm. Czy wiązania mają być wysunięte jak najbardzie do przodu czy raczej po środku czy do tyłu??
Do przodu to narta staję się bardziej skrętna.
Do tyłu to większa prędkość
Środek to optimum powyższych ustawień.
zdecydowanie centralne ustawienie jest optymalne - w końcu kupujesz konkretną narte o konkretnych parametrach, więc po co zmieniać jej "fabryczne ustawienia" ???
zdecydowanie centralne ustawienie jest optymalne - w końcu kupujesz konkretną narte o konkretnych parametrach, więc po co zmieniać jej "fabryczne ustawienia" ??? Nie do końca się zgodzę,jeśli ma się tą możliwość z przestawianiem środka ciężkości warto nieraz na stoku pokombinować z ustawieniem szukając złotego środka dla własnych upodobań :)
Nie do końca się zgodzę,jeśli ma się tą możliwość z przestawianiem środka ciężkości warto nieraz na stoku pokombinować z ustawieniem szukając złotego środka dla własnych upodobań :)
jestem zdecydowanym zwolennikiem zmieniania nart w zależności od warunków i techniki jazdy ;)
nie przemawia do mnie przestawianie środka ciężkości
dobra tabela DIN mnie nie obejmuje długość podeszwy 359mm waga 90kg wzrost 183cm ustawiłem na 9 din może być??
sprawdź tu
http://theloginovs.wtr.ru/equipe/bidings/iso.htm
"9" to wg mnie troszkę za dużo.
7/8??
moim zdaniem "7"
7 to max.
Popieram - tak, jak w tabeli markera => jesli wzrost i masa sa w roznych kateogoriach - wybieramy nizsza, potem poprawka na 'pantofelki' i umiejetnosci. 9 to szkoda nog, zwlaszcza na trase (to na zawody by bylo). 6,5-7 powinno byc OK, zaleznie od umiejetnosci i sily nog.
Mam pytanie wybieram sie na narty i mam nowe narty waże 70 Kg i mam 170 cm wzrostu jak mam ustawic wiązania na 6?
Stary max DIN to w Twoim przypadku ustawiłbym 5 i ni cholery więcej. Przy 6, no może 7 ryzykujesz zerwanie więzadła w kolanie. Jak przy 5 wypnie Ci się narta przy ostrej jeździe to mi kaktus na ręce wyrośnie. Ja tak obniżałem sobie ustawienie DIN, aż zaczęły mi się wypinać narty. Teraz przy wadze 80KG mam ustawione na 4,5 DIN i przy bardzo ostrej jeździe na czarnych trasach w mokrym ciężkim śniegu ani razu nie wypięły mi się narty. Więc po co ustawiać więcej ?? Miałem tą przyjemność że przy 7 DIN-ach naderwałem więzadło i rehabilitacja trwała ponad rok, a skutki odczuwałem 4 lata, a teraz po 6 nadal nieraz kolano boli. Jak widzę te ustawienia na 7 czy 9 to z politowaniem patrzę na tych biednych ludzi i już nie raz byłem świadkiem jak taki ktoś zrywa sobie więzadła w kolanie. Oczywiście to nie tyczy się jazdy poza trasami i skoków, gdzie wiązania muszą być nastawione na więcej DIN (8 do 9).
Też popatrzyłem na wszystkie ciekawe linki i infosy od doświadczonych "graczy".
Przy zakupie nart sprzedawca ustawił wiązania.Teraz zmieniłem buty (mniejsze)
324mm i kreski się mi nie pokrywają (but/wiązanie) - kreska z buta jest letko do przodu narty ,przedział na wiązaniu jest 310-329. CZY MA TO JAKIEś ZNACZENIE?:confused:
Narta:Rossignol Z3
Wiązanie:Axium 100
But:Atomic B90
Wzrost:181
Waga:75kg
DIN:5 - tak ustawię (bo kolano boli:mad:)
Witam!
Mam wzrostu 169cm i 62kg jak powinnam wyregulowac wiazania
pozdrawiam
sprawdź tu
http://theloginovs.wtr.ru/equipe/bidings/iso.htm
"9" to wg mnie troszkę za dużo. Nie jest chyba jakims masakrycznym problemem przeczytac to, co jest napisane wyzej.
Witam, kupiłem sobie narty, ale do tej pory jeździłem na sprzęcie z wypożyczalni, więc nie mam doświadczenia jeśli chodzi o jego regulację. Mój sprzęt to: Narty Atomic SX7 puls + wiązania Centro 310 (model nart 05/06). Mam 182cm wzrostu i ważę 75kg. A mój problem taki jak w tytule, nie umiem ustawić tych wiązań. Jak się je reguluje, może mi ktoś to dokładnie objaśnić? Z góry dziękuje.
Zaku
PS: Wiem już na ile DIN'ów mam ustawić wiązania (6DIN), tylko nie wiem jak...
Potrzebny ci będzie śrubokręt krzyżakowy,śruby w głowicach są charakterystyczne,w pozycji poziomej w przedniej i tylnej części wiązania ,kręcąc w prawo ustaw kreskę przy cyfrze 6 na skali wiązania z przodu i z tyłu.
A jak ustawić rozmiar wiązań (chodzi mi tu o rozmiar buta), ponieważ mam rozmiar buta 44 - 326mm... Nie wiem jak ustawić wiązania. Gdzie to się ustawia?
Witam wszystkich:)
Super,że jest takie forum!!!
Na początek mam pytanie,czy cyfry na wiązaniach Neox 310 (0-10 narty atomic
metron 9.2) są odpowiednikiem wagi narciarza,czy może wskazaniem siły
wypięcia.
Jak to należy ustawić?oraz czy jeżdżąc szybko i agresywnie na stoku o dużym
nachyleniu należy to ustawienie zmienić(przestawić na wyższą cyfrę)
Miałem ostatnio mocny crasch,podczas ostrej jazdy "zgubiłem" nartę
no i połamałem obojczyk w 3 miejscach:(no i po sezonie:(,ale myślę,że
do nowego sezonu będzie ok:).
Proszę o radę na przyszłość.
Pozdrawiam Rafał:)
1. To nie jest dobre miejsce na post o wiązaniach - powinno wylądować w dziale "sprzęt"
2. Witamy serdecznie :)
3. Cyfry na wiązaniach oznaczają siłę potrzebną do wypięcia wiązania w jakiejś jednostce ( o tej godzinie nie pamiętam jakiej ). Dla średniozaawansowanych zwykle się ustawia na waga/10. Do agresywnej jazdy więcej, do spokojnej mniej.
Osobiście ustawiam sobie na 8 lub 9 (w zależności od narty, niezależnie od stoku) przy wadze 68kg. Jakiś czas jeździłem też na 10, ale po ostrym upadku w którym nie wypięły mi się narty dałem sobie spokój z takimi nastawami :).
Jeśli gubisz narty bez wyraźnego powodu, to warto też sprawdzić rozstaw wiązań - możliwe, że są źle ustawione i podkręcanie siły wypięcia tu nie pomoże
możliwe, że są źle ustawione i podkręcanie siły wypięcia tu nie pomoże[/QUOTE]
devastator; szanuje zawszze twoje wypowiedzi ale tej nie rozumiem. mam nadzieje ze miales na mysli ze sprezyny sa do d...y to by wyjasnialo
Źle ustawione w sensie zły rozstaw. Jeśli wiązanie jest ustawione za szeroko, to but ma luz i nawet jak się skręci wiązanie na maksa, to i tak się wypnie. Z kolei jak jest ustawione za ciasno, to sam zgniatany but generuje część siły potrzebnej do wypięcia i wiązanie też będzie puszczać szybciej niż powinno.
A sprężyny to swoją drogą :)
Witam wszystkich:)
Jak to należy ustawić?oraz czy jeżdżąc szybko i agresywnie na stoku o dużym
nachyleniu należy to ustawienie zmienić(przestawić na wyższą cyfrę) Tabela ustawienia wiązan:
http://www.narty.pl/index.php?id=301...ackPid%5D=1916
albo, jesli lenisz się liczyc, to:
http://theloginovs.wtr.ru/equipe/bidings/iso.htm
nie zapomnij "kliknąc" na czarnego narciaza.:D
;)
Kiedys nie bylo obecnych tabel i skal na wiazaniach.
Stary dobry sposob sprawdzenia trzymania wiazan polegal na uderzeniu narty o snieg.
Stojac podnosilo sie jedna z nart na wyprostowanej nodze w bok na wysokosc uda podobnie jak na moim avaterze
i nastepnie sila uderzalo sie wewnetrznym bokiem dzioba o snieg,
wypiecie wiazania za pierwszym razem to raczej za slabo skrecone wiazanie.
Niemoznosc wypiecia to oczywiscie za mocno. Trzeba wlozyc w to uderzenie troche sily i jezeli sie narta wypnie
to mozna przyjac, ze wiazanie jest dobrze dokrecone.
Kiedys nie bylo obecnych tabel i skal na wiazaniach.
Stary dobry sposob sprawdzenia trzymania wiazan polegal na uderzeniu narty o snieg.
Jedna z nart podnosilo sie na wyprostowanej nodze w bok na wysokosc uda
i nastepnie sila uderzalo sie wewnetrznym bokiem dzioba o snieg,
wypiecie wiazania za pierwszym razem to raczej za slabo skrecone wiazanie.
Niemoznosc wypiecia to oczywiscie za mocno. Trzeba wlozyc w to uderzenie troche sily i jezeli sie narta wypnie
to mozna przyjac, ze wiazanie jest dobrze dokrecone. Witam
Fredi ma racje tez tak robię jak mam wątpliwości. Dadajmy może, że żęby grzebac przy wiązaniach to trzeba miec świdomości swojej techniki i stylu jazdy, preferencji dotyczących warunków itd. Jeżeli jest sie poczatkującym narciarzem to lepiej zdać sie na serwis.
Sam bardzo czesto zamieniam sie na narty w warunkach gdy nie ma mowy żeby właściwie wyregulować wiązania i zapewniam że dasie zjechac na praktycznie dowolnych nastawach ale trzeba o tym wiedziec i wkalkulowac w technikę. Przy normalej jeździe powinno się dokładnie siłe i docisk skontrolować a najlepiej raz na jakis czas sprawdzic tak jak pisze Fredi.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Źle ustawione w sensie zły rozstaw. Jeśli wiązanie jest ustawione za szeroko, to but ma luz i nawet jak się skręci wiązanie na maksa, to i tak się wypnie. Z kolei jak jest ustawione za ciasno, to sam zgniatany but generuje część siły potrzebnej do wypięcia i wiązanie też będzie puszczać szybciej niż powinno.
A sprężyny to swoją drogą :) oczywiscie znam zaleznosc miedzy sila wypiecia a sila docisku (zalezna od rozstawu wiazan) . dla mnie ustawianie sily docisku ZAWSZE zaczyna sie od ustawienia sily docisku; bez tego nie ma mowy o regulacji wiazan; dlatego cie nie zrozumialem co miales na mysli.
jezeli juz jestesmy przy regulacji to takze nalezy ustawic wysokosc polozenia przedniej szczeki; to tez moze mic wplyw na przedwczesne wypinanie!!
jezeli juz jestesmy przy regulacji to takze nalezy ustawic wysokosc polozenia przedniej szczeki; to tez moze mic wplyw na przedwczesne wypinanie!! Witam
Ale w wiekszości (jeżeli nie we wszystkich) wspólczesnych niespecjalistycznych wiązaniach przednia szczęka jest ustawiaona standardowo lub ustawia się automatycznie.
W starzsych typach rzeczywiście tak było ale ta regulacja juz chyba jakieś pare lat temu znikęła.
Pozdrawiam
Witam
Ale w wiekszości (jeżeli nie we wszystkich) wspólczesnych niespecjalistycznych wiązaniach przednia szczęka jest ustawiaona standardowo lub ustawia się automatycznie.
W starzsych typach rzeczywiście tak było ale ta regulacja juz chyba jakieś pare lat temu znikęła.
Pozdrawiam nie; patrz nowe modele marker; duke, jester and wide track iTP
Co należy brać pod uwagę ustawiając wiązania? Wage czy umiejętności? Przy moim wzroście 178cm i wadze 73kg i umiejętnościach początkujacego?
Panowie w wypozyczalniach ustawiaja pod katem wagi...I wszytko bylo ok, nie mialam zadnych drastycznych upadkow. Jednak po ostatnim pobycie na nartach, niestety upadlam dosyc mocno i narta nie wypiela sie...Spowodowalo to, ze noga wykrecila mi sie w nienaturalny sposob i do teraz mam problem z kolanem.
Jak postapic na przyszlosc...
Waga to "baza", a umiejętności to "modyfikator". Do tego jeszcze dochodzi długość skorupy buta i parę innych czynników - warto sobie pooglądać tabele ustawień, do których linki podrzucili koledzy :).
@jan kowal - to racja - Ty zawsze od tego zaczynasz ustawianie wiązań, co nie znaczy, że każdy tak robi. Sporo razy spotkałem się z problemami wynikającymi ze złego rozstawu wiązań i dlatego uczulam teraz na to :).
A propos pionowego ustawienia przednich szczęk - Atomic Race też to ma...
Waga to "baza", a umiejętności to "modyfikator". Do tego jeszcze dochodzi długość skorupy buta i parę innych czynników - warto sobie pooglądać tabele ustawień, do których linki podrzucili koledzy :).
@jan kowal - to racja - Ty zawsze od tego zaczynasz ustawianie wiązań, co nie znaczy, że każdy tak robi. Sporo razy spotkałem się z problemami wynikającymi ze złego rozstawu wiązań i dlatego uczulam teraz na to :).
A propos pionowego ustawienia przednich szczęk - Atomic Race też to ma... dletego zawsze cie czytam z uwaga; chociaz wlasnie sie lapie czasami na tym, ze nie pojmuje, jak ludzie moga robic tak powazne rzeczy jak ustawianie wiazan, nie przestrzegajac regul!!!!! dlatego nawet mi przez mysl nie przeszlo o tym braku ustawienia docisku........
nie; patrz nowe modele marker; duke, jester and wide track iTP Witam
o markerach nie wiedziałem a pozostałem firmy są mi po prostu nieznane.
Dzieki
Pozdrawiam
Zima się z lekka skończyła, serwisy z deczka zakłódkowane, lecz jeśli ktoś lubi sobie posiedzieć przy nartach i coś tam pokręcić, żeby nie kręcić bez sensu niech może spróbuje wg. tej stronki:
http://theloginovs.wtr.ru/equipe/bidings/iso.htm
UWAGA! Żeby zadziałało prawidłowo trzeba kliknąć również na właściwego, jednego z trzech kolorowych narciarzy!
Zima się z lekka skończyła, serwisy z deczka zakłódkowane, lecz jeśli ktoś lubi sobie posiedzieć przy nartach i coś tam pokręcić, żeby nie kręcić bez sensu niech może spróbuje wg. tej stronki:
http://theloginovs.wtr.ru/equipe/bidings/iso.htm
UWAGA! Żeby zadziałało prawidłowo trzeba kliknąć również na właściwego, jednego z trzech kolorowych narciarzy! Popatrz 10 postów w górę;)
Witam
o markerach nie wiedziałem a pozostałem firmy są mi po prostu nieznane.
Dzieki
Pozdrawiam dopiero teraz sie zorientowalem co napisales: duke jester i wide track to nie sa firmy; to modele markera w obecnej ofercie.......
dopiero teraz sie zorientowalem co napisales: duke jester i wide track to nie sa firmy; to modele markera w obecnej ofercie....... Witam
w przciwieństwie do Ciebie nie za bardzo lubię te firmę (dawne złe doświadczenia). Ale te nazwy to chyab z Twojego podwórka albo jakichś specjalnych wiązań.
Pozdrawiam
Popatrz 10 postów w górę;) Świat jest brutalny. Nie dosyć, że głuchy i kulawy, to jeszcze mu uświadomią, że ślepy:)
Witam
w przciwieństwie do Ciebie nie za bardzo lubię te firmę (dawne złe doświadczenia). Ale te nazwy to chyab z Twojego podwórka albo jakichś specjalnych wiązań.
Pozdrawiam w sumie duke i jester wchodza w drugi rok istnienia; roznica taka ze duke mozna uwolnic piete w jester nie
identycznie skontruowane wiazanie ale przystosowane do integralnej konstrukcji, np do Grizzly'ych, to wlasnie wide track iTP
ot i cala tajemnica
a ktore wiiazania ty lubisz?? bo ja jeszcze jestem ok w salomonach ipoza tym nie bardzo..........
To ja mocno w lesie jestem, bo nie uzywalem Markerow od czasu gdy mialy tylko oznaczenia 'alfanumeryczne', typu Mxx :) Przerabialem pozniej Rossi, a od pewnego czasu Tyrolia/Fischer (diagonal heel) mnie kusil, ale po wybraniu nart fischera i ichniego systemu montazu wybor zostal ograniczony. W sumie nie narzekam. Cenowo tez niezle...
Co do regulacji - racja - kiedys przod byl regulowany na wysokosc, teraz powoli to wraca, ale jednak narazie tylko w wyzszych modelach. Reszta w miare kompleksowo ujeta, mysle, ze pytajacy dostali, czego chcieli... Najpierw do buta, potem do narciarza 'dostrajac' i bedzie oki :)
To ja mocno w lesie jestem, bo nie uzywalem Markerow od czasu gdy mialy tylko oznaczenia 'alfanumeryczne', typu Mxx :) Przerabialem pozniej Rossi, a od pewnego czasu Tyrolia/Fischer (diagonal heel) mnie kusil, ale po wybraniu nart fischera i ichniego systemu montazu wybor zostal ograniczony. W sumie nie narzekam. Cenowo tez niezle...
Co do regulacji - racja - kiedys przod byl regulowany na wysokosc, teraz powoli to wraca, ale jednak narazie tylko w wyzszych modelach. Reszta w miare kompleksowo ujeta, mysle, ze pytajacy dostali, czego chcieli... Najpierw do buta, potem do narciarza 'dostrajac' i bedzie oki :) byle afla numeryczne (M40) a byly tez tylko alfa na czele z moimi nieodzalowanymi MRR comp : czyli z obrotowa pieta; i komu to szkodzilo (ze wycofano je zwlaszcza te ostatnie generacje ze step-in konstrukcja). wprost kochalem wlasnie te........
a ktore wiiazania ty lubisz?? bo ja jeszcze jestem ok w salomonach ipoza tym nie bardzo.......... Witam
Moja ulubiona firma to Tyrolia.
Zaczynałem na wiązaniach typu Kadra. Później były Beta a później już tylko Tyrolia, dopóki dbałem o firmowość, że tak powiem.
Miałem klasyczne Tyrolie 150 - takie stalowe, które prze 5 lat były dokręcone na maxa i działały bez zarzutu pomimu braku jakiejkolwiek konserwacji. Miałem też pare historii reklamacyjnych z których zwłaszcza jedna jest niesamowita. Postaram sie w skrócie:
Urwałem cos w mocowaniu tyłu 380RDV czy cos takiego. To była jeszcze komuna więc zdobyłem gdzieś adres Tyrolii, zapakowałem ten tył w pudełko i wysłałem. Po jakichs 5 może 6 tygodniach dostałem list z agencji,która wtedy zajmowała się handlem ze "wschodem", że dotarł do nich mój list ale gdzieś zgubili ten tył i żebym opisał co się stało. Uznałem, że po ptakach ale list napisałem ( chyba z tydzień kombinowałem jak to im napisać po angielsku co się zepsuło). Sprawa przyschła - minęło jakies 2 do 3 miesięcy - a tu dostaje paczkę z Austrii z listem. Rozpatrzyli pozytywnie moja reklamację ale niestety nie maja juz tego modelu więc przysłali mi cały komplet tego co chodziło w danym roku - chyba 390RD. Najlepszy był załączony list, w którym firma bardzo mnie przeprosiła, że załatwia to w taki sposób i jeżeli nie jestem zadowolony to żebym odesłał te nowe wiązania i napisał co mają zrobic żebym był zadowolony. Pamietaj, że były to czasy kiedy po najzwyklejsze Compacty stało się 2,3 dni pod sklepem. Tyle dygresja.
Sporo jeździłem na Salomonach ale dla mnie mają taki "twardy bezpiecznik". Ostatnio Rossignol i Look ze względów na pewne układy ale są delikatnie mówiąc takie sobie. Zacinają się przy wpinaniu (praktycznie wszystkie) a siłe wypięcia to możesz sobie ustawiać loteryjnie.
Często jeżdżę na rentalach - mozliwość sterowania środkiem ciężkości no i możęsz się zamieniać na narty a to bardzo lubię.
Tyrolia jednak zawsze będzie pierwsza. Ma taki specyficznie reagujący bezpiecznik - miękki a jednocześnie czuły. Mam w gigantce Tyrolie ze spręzyną 8 -16 i wiązanie dział idealnie a jednocześnie jestem w stanie wyskoczyć z nart jak wykonam mocny skret stóp - jak do 360.
Z Twoich ulubionych jeździłem kiedyś na kultowych MRR ale tylko kawałek sezonu. No i miałem pare Markerów Rotomatów? ale o tym wspominał nie bedę.
Pozdrawiam
Jeśli gubisz narty bez wyraźnego powodu, to warto też sprawdzić rozstaw wiązań - możliwe, że są źle ustawione i podkręcanie siły wypięcia tu nie pomoże[/QUOTE]
Witam po po przerwie.Czytam z zaciekawieniem wasze wypowiedzi i okazuje się,że poruszyłem ważny temat.To "zgubienie" narty zdarzyło się tylko raz,ale z tego co piszecie,powinienem podkręcić wiązania do 10-tki.Ściana była stroma,prędkość ok. 40-50 km/godź. i byłem w mocnym skręcie i pewnie dlatego narta się wypięła(było ustawione:przód na "6" a tył na "7".
I jeszcze zapytam,czy przód i tył powinny być ustawione jednakowo?
Dzięki i pozro
Sorki za błędy ,ale już późno...:-)
Na razie ustaw sobie przód i tył na 8 - nie ma co przesadzać - w końcu ryzykujesz własnymi kolanami.
I tak - przody i tyły powinny być ustawione jednakowo.
Na razie ustaw sobie przód i tył na 8 - nie ma co przesadzać - w końcu ryzykujesz własnymi kolanami.
I tak - przody i tyły powinny być ustawione jednakowo. ja przody ustawiam 1 wyzej niz tyly ale to jest moje zboczenie i nie mam niczego na poparcie tego....
na czele z moimi nieodzalowanymi MRR comp : czyli z obrotowa pieta; i komu to szkodzilo (ze wycofano je zwlaszcza te ostatnie generacje ze step-in konstrukcja). wprost kochalem wlasnie te........[/QUOTE]
jan koval - ja do dzisiaj jeżdżę na tych MRR, ale ile kombinacji przy zakupie nart, aby można je było do nich zamontować:D:cool::) ( narty w komplecie z wiązaniami mocno to komplikują ) Moim zdaniem to jedne z najlepszych wiązań:cool: Koledzy z serwisu zawsze się ze mnie śmieją przy montażu, że nadal chcę na nich jeździć:D:)
Mitek - w podobnym okresie jak Ty z wiązaniami, ja zrobiłem z butami i efekt był taki sam, dostałem nowe ale już nie ten sam model:) Szanowli klienta, nie tak jak dzisiaj:rolleyes::)
Ralf 38 - ja ustawiam przód i tył tak samo!!!
Pozdrawiam
Przy doborze nart czasto wspomina sie o wiazaniach.
Czesto tez podaje sie jednostki skali.
najprostrze wiazania maja sile wypiecia 3 - 10 pomijam jednostki.
sprzedaje sie tez do 11, 12, albo jeszcze wyzej.
Z doswiadczenia powiem, ze nie widze moliwosci wypiecia sie wiazan podczas jazdy ustawionych na 10
i takie najnormalniejsze mi spokojnie wystarczaja. Jezdze w roznych warunkach i mimo tego
ustawiam wiazania na 8 -9 na skali i to mi dotychczas wystarczalo.
Chce sie zapytac kiedy i w jakich okolicznosciach ustawia ktos na 12 i przed czym to ma zabezpieczac.
Opieram sie na wypowiedzach narciarzy o tz normalnej budowie szukajacych wiazan powyzej 12 din
Przy doborze nart czasto wspomina sie o wiazaniach.
Czesto tez podaje sie jednostki skali.
najprostrze wiazania maja sile wypiecia 3 - 10 pomijam jednostki.
sprzedaje sie tez do 11, 12, albo jeszcze wyzej.
Z doswiadczenia powiem, ze nie widze moliwosci wypiecia sie wiazan podczas jazdy ustawionych na 10
i takie najnormalniejsze mi spokojnie wystarczaja. Jezdze w roznych warunkach i mimo tego
ustawiam wiazania na 8 -9 na skali i to mi dotychczas wystarczalo.
Chce sie zapytac kiedy i w jakich okolicznosciach ustawia ktos na 12 i przed czym to ma zabezpieczac.
Opieram sie na wypowiedzach narciarzy o tz normalnej budowie szukajacych wiazan powyzej 12 din wszystko zalezy co sie jezdzi i jak sie jezdzi: np moja corka ktora wazy ok 60 kg do spokojnej jazdy uzywala nastawu 7/8. do jazdy na tyczkach zwykle 9 do SL i 10 do GS.
czasy gdy miernikiem bylo nastawienie na "zero" i jazda zeby sie nie wypiac, dawno minely.
dla mnie (w zal od dlug narty) uzywam 11-12 przod i 10-11 tyl. do jazdy na bramkach podwyzszam o jedno oczko lub dwa.
dlaczego??? zeby sie nie wypiely w sytuacji kiedy moge sie jeszcze uratowac.......
jan koval masz wiązania nakręcone jak zawodnik na zawodach :D. Musisz ostro pociskać. To co piszesz to wszystko prawda i się zgadzam, żeby nie było niejasności. Osobiście ustawienia mam na 8 i teoretycznie przy mojej wadze i stylu jazdy ( się chwalę :p ) to mało ale wiąznia o dziwo trzymają nawet przy mocno dociśniętej w zakrętach desce. Ale jak bym miał zrobić jakiś zjazd życia na porządnej czarnej trasie to bym na 100 % dokręcił wiązania mocniej.
jan koval masz wiązania nakręcone jak zawodnik na zawodach :D. Musisz ostro pociskać. To co piszesz to wszystko prawda i się zgadzam, żeby nie było niejasności. Osobiście ustawienia mam na 8 i teoretycznie przy mojej wadze i stylu jazdy ( się chwalę :p ) to mało ale wiąznia o dziwo trzymają nawet przy mocno dociśniętej w zakrętach desce. Ale jak bym miał zrobić jakiś zjazd życia na porządnej czarnej trasie to bym na 100 % dokręcił wiązania mocniej. to jest bardzo indywidualne zagadnienie: zaznaczam ze nie pisze , zeby licytowac typu: "o ja jezdze na 12 to musze byc lepszy od tego kto jezdzi na 8-ce": to by byla absolutna bzdura. problem jest tego rodzaju ze w pewnych sytuacjach, wypiecie przedwczesne moze byc tak samo zle, lub gorsze, niz niewypiecie!!!
Rekreacja ok 9
SL 10-11
GS w zależności od długości nart 12-14.
Fredowski jeśli masz skalę wiazań np do 10 a Ty ustawiasz je na 9 to jest to najczęściej spotykany błąd w doborze wiązań.
ps. Zawodnicy mają skalę wiązań do ok 24.
Pozdrawiam Tomek
Bardzo ciekawy temat zarzucił fredowski.Pomijając zawodników bo to inna bajka w każdej dziedzinie narciarstwa to jednak jest sporo różnych opinii na tym naszym amatorskim forum.:)
Bardzo często w odpowiedzi -jakie wiązania brać bo ważę 90-100kg spora część osób od razu odpowiada te większe...12din i więcej...
Jest wiele czynników które wpływają na ustawienie skali wypięcia:wiek,umijetnosci ,skorupa,waga,wzrost itd coraz bardziej popularna jest diagnostyka wiązań.
I moje pytanie :czy jeśli ktoś z Was wykonał taką diagnostykę czy wskazanie maszyny zawiodło i nie sprawdziło sie na stoku?????
Czy branie większej skali din nie jest podejsciem czysto snobistycznym..???
AFAIK wiązania działają najprecyzyjniej gdy są ustawione w połowie swojej skali.
Czy branie większej skali din nie jest podejsciem czysto snobistycznym..??? Jeśli wiązanie ma większą skalę DIN to musi mieć bardziej trwałe sprężyny, ergo - nie zużyje się za szybko. Już mi się jedną parę wiązań udało "zajeździć", więc teraz pomykam na wiązaniach o skali 6-14, ale ustawionymi na 8 (mogłem wziąć też 4-12, ale ponieważ kosztowały tyle samo to... ;) )
Jeśli wiązanie ma większą skalę DIN to musi mieć bardziej trwałe sprężyny, ergo - nie zużyje się za szybko. Już mi się jedną parę wiązań udało "zajeździć", więc teraz pomykam na wiązaniach o skali 6-14, ale ustawionymi na 8 (mogłem wziąć też 4-12, ale ponieważ kosztowały tyle samo to... ;) ) Oczywistą sprawą jest że jak dużo jezdzisz to narta i wiązanie pracuje i się zużywa.Pomijając cenę spokojnie mogłeś także zakupić to wiązanie z mniejszą skalą które również spełniłoby swoje zadanie i nie musiałoby być nastawione na maxa,prawda???
hej!
jeżdżę na 9-10 din max., więcej nie ma jak dla mnie potrzeby - chociaż zdarza mi się że dechy porządnie "trzepią" o podłoże.. - nie wypinają się..
Co do podkręcania mocniej wiązań w przypadku zawodników - to chyba tak trochę "cel uświęca środki" - ryzykuje się dużo, dechy cały czas przypięte - a jak "gleba" to niestety konsekwencje z reguły - koniec sezonu - ot - taka wąska specjalizacja zawodowa.. :).
Inna półka myślenia o nartach i konsekwencjach jazdy na nich ..
pozdro
jahu
przeciez wiazania sluza, aby sie narty podczas upadku wypinaly
i to jest nadrzedne zadanie wiazan.
Z drugiej strony wypiecie wiazan nie moze spowodowac upadku albo inaczej mowiac wiazania nie moga sie wypinac podczas jazdy.
Znaczy to, ze trzeba wybrac taka sile aby wiazanie wytrzymalo prawie wszystkie opory, naciski i jeszcze inne czynniki nart na buty podczas jazdy.
Prawdopodobienstwo wystepowania takich sil powyzej 10 DIN uwazam za
znikome.
Chodzi o to aby odpowiednie dla narciarza ustawienie siły wypięcia wypadało w okolicy środka zakresu nastaw wiązania ( ściśnięcia sprężyny ) - wtedy prawdopodobieństwo prawidłowego działania jest największe. Analogia jak w analogowych miernikach elektrycznych , manometrach - zakres skali pomiarowej lub urządzenie w celu uzyskania najdokładniejszego pomiaru wybiera się tak aby spodziewany wynik pomiarów wypadał w zakresie środkowym skali pomiarowej.
Dlatego np wiązania "damskie" w stosunku do "meskich - unisexów" mają skalę przesuniętą w dół , a zawodnicze do góry - czasem znacznie, do 18 i więcej.
Dla pewności wypięcia można sprawdzić siłę wypięcia wiązań na "maszynie" w serwisie.
Jakoś tak to wygląda w teorii - chyba gdzieś o tym już chyba było.
Chodzi o to aby odpowiednie dla narciarza ustawienie siły wypięcia wypadało w okolicy środka zakresu nastaw wiązania ( ściśnięcia sprężyny ) - wtedy prawdopodobieństwo prawidłowego działania jest największe. Analogia jak w analogowych miernikach elektrycznych , manometrach - zakres skali pomiarowej lub urządzenie w celu uzyskania najdokładniejszego pomiaru wybiera się tak aby spodziewany wynik pomiarów wypadał w zakresie środkowym skali pomiarowej.
Dlatego np wiązania "damskie" w stosunku do "meskich - unisexów" mają skalę przesuniętą w dół , a zawodnicze do góry - czasem znacznie, do 18 i więcej.
Dla pewności wypięcia można sprawdzić siłę wypięcia wiązań na "maszynie" w serwisie.
Jakoś tak to wygląda w teorii - chyba gdzieś o tym już chyba było. Czyli dobrze mi sie zdawało
Chodzi o to aby odpowiednie dla narciarza ustawienie siły wypięcia wypadało w okolicy środka zakresu nastaw wiązania ( ściśnięcia sprężyny ) - wtedy prawdopodobieństwo prawidłowego działania jest największe. Analogia jak w analogowych miernikach elektrycznych , manometrach - zakres skali pomiarowej lub urządzenie w celu uzyskania najdokładniejszego pomiaru wybiera się tak aby spodziewany wynik pomiarów wypadał w zakresie środkowym skali pomiarowej.
Dlatego np wiązania "damskie" w stosunku do "meskich - unisexów" mają skalę przesuniętą w dół , a zawodnicze do góry - czasem znacznie, do 18 i więcej.
Dla pewności wypięcia można sprawdzić siłę wypięcia wiązań na "maszynie" w serwisie.
Jakoś tak to wygląda w teorii - chyba gdzieś o tym już chyba było. Dzieki za techniczny opis dzialania wiazan, ale w watku chodzi jak ustawic wiazania a nie czy 8 jest pewniejsza w zakresie 3 - 10 DIN czy w zakresie
3 - 14 DIN
Bardzo ciekawy temat zarzucił fredowski. ..??? To Twoje zdanie bo moje osobiste to takie ,ze to kolejna "prowokacja"
Ustawienie wiazan zalezy od bardzo wielu czynnikow i do podanych przez ciebie dodać nalezy pomiar grubosci główki kosci i styl jazdy i jeszcze pare innych czynników. Spróbuj sobie wyobrazić jak pracują wiązania podczas płaskiego prowadzenia narty a jak podczas ciągłej jazdy na krawedziach.
Ja przeprowadzam co roku diagnostykę wiązań przynajmiej raz przed sezonem
i spotkałem się już parokrotnie z tym ,że nawet w nowych wiązaniach co innego pokazywała maszyna a co innego było "narysowane" na skali wiązania.
Czy branie większej skali din nie jest podejsciem czysto snobistycznym..??? Na 100% tak podobnie jak tkaniny techniczne,kaski narciarskie,taliowane narty i wiele innych :).
Mam nadzieję ,że nigdy nie dojdzie do sytuacji ,że na dużej prędkości wypną Ci się wiązania bo mialas za slabo ustawione w sytuacji kiedy mogłaś sie jeszcze uratowac przed upadkiem. To zupelnie szczere życzenia.
ps. Noralnie jezdze na slalomkach 8,5/9 jak pusty stok to 10/12 (w zależnosci od warunków) an rc +1
Bardzo ciekawy temat zarzucił fredowski.Pomijając zawodników bo to inna bajka w każdej dziedzinie narciarstwa to jednak jest sporo różnych opinii na tym naszym amatorskim forum.:)
Bardzo często w odpowiedzi -jakie wiązania brać bo ważę 90-100kg spora część osób od razu odpowiada te większe...12din i więcej...
Jest wiele czynników które wpływają na ustawienie skali wypięcia:wiek,umijetnosci ,skorupa,waga,wzrost itd coraz bardziej popularna jest diagnostyka wiązań.
I moje pytanie :czy jeśli ktoś z Was wykonał taką diagnostykę czy wskazanie maszyny zawiodło i nie sprawdziło sie na stoku?????
Czy branie większej skali din nie jest podejsciem czysto snobistycznym..??? To jest podejscie bardzo snobistyczne i to jeszcze by uszlo.
Jest tez to podejscie bardzo niebezpiczne.
Sila wiazan zle uzyta: bo mam to moge zwiekszyc, takie farmazony, jak jade szybko to wiecej a po grudach to jeszcze wiecej, prowadza do czestych kontuzji.
Narty maja sie przy upadku WYPINAC! i skonczcie z marzeniami o 12 DIN
W moim przypadku przy wadze około 90 kg nastawy 8 din są wystarczające,zapewniam że nie jeżdżę tylko na oślich łączkach ;)
W moim przypadku przy wadze około 90 kg nastawy 8 din są wystarczające,zapewniam że nie jeżdżę tylko na oślich łączkach ;) Do tego wlasnie zmierzam.
Granica miedzy niewypinaniem sie nart podczas jazdy a wypieciem podczas upadku jest subtelna i nalezy dazyc do jej poznania.
Apeluję do wszystkich nowych adeptów narciarstwa aby nie przesadzali z nastawami,10-12 din to już najwyższa półka,starajcie się na początku nie przesadzać..
Apeluję do wszystkich nowych adeptów narciarstwa aby nie przesadzali z nastawami,10-12 din to już najwyższa półka,starajcie się na początku nie przesadzać.. w odpowiedzi: ZAWSZE nalezy sluchac serwisu i NIE PODAWAC wygorowanego poziomu swego zaawansowania.
i ma racje qaz: to co tutaj piszemy jest tylko i wylacznie "omawianiem" tematu w ZADNYM wypadku nie nalezy nastawiac na wyzsze nastawy jezeli nie trzeba:
w moim przypadku (83) kg ja nastawiam tak jak to opisalem bo mniejsze nastawy byly by niebezpieczne: wiazanie ma wypinac, zeby ochronic konczyny dolne ale takze NIE MA wypinac za wczesnie. to co doskonale mi sluzy, dla innego narciarza o podobnej wadze prawdopodobnie bedzie za duzo......
przy moich nastawach narty w ostatnich 2 sezonach wypiely mi 3 razy:
1/przy pred ok 40km/h walnalem w bryle lodu ok 200kg u podstawy maszyny do robienia sniegu: wylecialem od razu w powietrze i zrobilem ladne salto
2/ mw taka sama predkosc w doskonalym puchu przylozylem w niewidoczny pien drzewa: znowu powietrze i ladowanie glowa w sniego u podnoza sporego drzewa
3/ predkosc nieco wieksza i nagle zmienil sie rodzaj sniegu na bardzo ciezki i zbity........tym razem bez salta
dla 95% jezdzacych to co opwiedza w serwisie powinno byc ok
Podsumowując ten temat uważam że:pomijając bardzo mały procent osób które się ścigają ,dla potencjalnego kowalskiego ze skiforum wystarczą wiązania ze skalą din max 12.Większość osób zawyża swoje umiejętności.Kupowanie większych wiązań to czysty snobizm.
PS.Na 100 losowych diagnostyk ani razu nie były wiązania ustawiane na 10din lub więcej mimo deklarowanych wysokich umiejetnosci użytkowników.Każdy powinien sprawdzić swoje wiązania na maszynie dla dobra własnych kolan i nie tylko.Zdarza się ale bardzo rzadko że nowe wiązania nie spełniają wymogów bezpieczeństwa.
Moje doświadczenia w jeżdzie na nartach mówią, że to co pisze Fredowski jest bardzo bliskie prawdy , czyli ustawienie wiązań powyżej 10 din ( przy amatorskiej jeżdzie, a o takiej dyskusja ) jest również moim zdaniem nieuzasadnione i ryzykowne. Ja przy swojej wadze około 97kg i jeździe "dość dynamicznej" ustawiam na 9,5Din i odpukać, nigdy to ustawienie mnie nie zawiodło w jedną i drugą stronę, czyli wiązania wypinają kiedy trzeba. Choć jest to naprawdę bardzo indywidualna sprawa każdego narciarza i wiązań przez niego używanych. Ideałem byłoby, aby kazdy z Nas potrafił tak dobrać siłę wypięcia aby dla niego była najlepsza i najbezpieczniejsza. Jest to jednak prawie niemożliwe dlatego mamy do dyspozycji dobre serwisy, maszyny i inne wynalazki dzisiejszej techniki!!! Dlatego jeśli nie jestesmy w 100% pewni tego co robimy udajmy się tam, a napewno lepiej na tym wyjdziemy a przynajmniej nasze zdrowie!!!
Pozdrawiam
Apeluję do wszystkich nowych adeptów narciarstwa aby nie przesadzali z nastawami,10-12 din to już najwyższa półka,starajcie się na początku nie przesadzać.. Ja tam wprawdzie nie jestem instruktorem skiforum ale apeluję raczej o pozostawienie ustawiania wiązan profesionalnym serwisom tj. takim ,które koniecznie mają maszynę do testowania wiązań i przy dobieraniu nastawu biorą pod uwagę WSZYSTKIE konieczne czynniki (a nie tylko wagę) aby taki nastaw przeprowadzić profesionalnie.
Co się zaś tyczy snobizmu to dla mnie snobizmem jest zakup sprzętu za 9999 tysięcy złotych i samodzielne ustawianie wiązań bez początkowego przetestowania ich na maszynie czy kreseczki na skali odpowiadają napięciu sprężyn. Ale co ja się tam znam kazdy i tak zrobi jak zechce.
Mam tylko nadzieję ,że wydruk z "maszyny" już niedługo będzie wymogiem przy kupowaniu ubezpieczenia typu ski.
To tyle w temacie wiązania.
.......................
PS.Na 100 losowych diagnostyk ani razu nie były wiązania ustawiane na 10din lub więcej mimo deklarowanych wysokich umiejetnosci użytkowników.Każdy powinien sprawdzić swoje wiązania na maszynie dla dobra własnych kolan i nie tylko.Zdarza się ale bardzo rzadko że nowe wiązania nie spełniają wymogów bezpieczeństwa. Co do sprawdzania na maszynie to w 100% zgoda i wyraźnie o tym napisałem co do "100 losowych przypadków" to nie ma zgody bo nie wiem skąd masz takie info. A ja osobiście znam osoby o wadze z przedziału 115/120 kg ,którym serwis nastawił po pełnych pomiarach i diagnostyce na 11 a są to typowi Kowalscy a nie wyczynowcy.
Co do sprawdzania na maszynie to w 100% zgoda i wyraźnie o tym napisałem co do "100 losowych przypadków" to nie ma zgody bo nie wiem skąd masz takie info. A ja osobiście znam osoby o wadze z przedziału 115/120 kg ,którym serwis nastawił po pełnych pomiarach i diagnostyce na 11 a są to typowi Kowalscy a nie wyczynowcy. Takie info mam z doświadczenia tzn wykonując diagnostyki.:)
Co do sprawdzania na maszynie to w 100% zgoda i wyraźnie o tym napisałem co do "100 losowych przypadków" to nie ma zgody bo nie wiem skąd masz takie info. A ja osobiście znam osoby o wadze z przedziału 115/120 kg ,którym serwis nastawił po pełnych pomiarach i diagnostyce na 11 a są to typowi Kowalscy a nie wyczynowcy. hmm.. - to pewnie ten serwisant w zeszłym sezonie prowadził jakiś mięsny sklep, albo co .. ;), no w każdym bądź razie dalej można go rzeźnikiem nazywać..
do tematu chciałbym jeszcze swoje 3 grosze dorzucić..
wiadomo, że w miarę upływu sezonu zaczynamy jeździć lepiej, pewniej, robimy postępy, ryzykujemy więcej.. - a więc i siłą rzeczy zmieniamy ustawiena wiązań.. - i tutaj też często popełniamy błędy.. - nie zmieniajmy "na czuja" - prosta metoda - podkręcać o pół obrotu, o pełen obrót śruby - na kompletach (tyły, przody), tak żeby mieć kontrolę ustawień podczas upływu całego sezonu..
Jets to bardziej wiarygodny sposób, niż kierowanie się tym co pokazuje skala na wiązaniu..
Zakładam, że robimy przed sezonem diagnostykę wiązań, ustawiamy je - i mamy jakiś pewny "punkt wyjścia".. - ale do tego chyba nie trzeba nikogo przekonywać.. - to w końcu tylko max. 2 wizyty w serwisie - w porównaniu z konsekwencjami rozwalonych kolan - hmm.. :)
pozdro
jahu
A dlaczego tak uważasz :) jak bdb nartouser(wersja krawędziowa) o wadze 90kg jeździ na 8 to jest ok a jak taki sam osobnik nieco bardziej misiowaty o wadze 120 kg jeździ na 11 to już jest be :D . Obaj grube główki kości ,krótki narty,podobne preferencje,tylko betonik itd.. Ja nie widzę w tym nic nienormalnego ale ja się nie znam :)
A dlaczego tak uważasz :) jak bdb nartouser(wersja krawędziowa) o wadze 90kg jeździ na 8 to jest ok a jak taki sam osobnik nieco bardziej misiowaty o wadze 120 kg jeździ na 11 to już jest be :D . Obaj grube główki kości ,krótki narty,podobne preferencje,tylko betonik itd.. Ja nie widzę w tym nic nienormalnego ale ja się nie znam :) hej !,
ja też się nie znam, bo serwisantem nie jestem..
ALe jeżeli gościowi, który na narty wstał "od biurka" przypniesz dechy na 11 din i do tego waga 110-120 kg a koleś nie jest "okazem sportowym" ( przecież biurkowy jest) - to daję głowę, że szybciej sobie krzywdę zrobi, niż zdąży ponarzekać na ustawienia wiązań.. :D - a żeby było śmiesznie - ja też przerabiałem to na sobie - "jakiś czas temu" ważyłem 130 kg - i zapewniam Cię - jak wsiadłem na narty po 4-letnim rozstaniu z nimi i z taką wagą - jedyna myśl jaką miałem w głowie - to żeby sobie krzywdy nie zrobić.. :D:D:D - a o 11 din - to w ogóle nie było mowy..
pozdro
jahu
Zaręczam ,że nie jest to ten typ osobnika tylko czyli osobnik dbający o kondycję :D Co do to w tej akurat materii mam inne doświadczenia i w/g mnie 90% tego nie robi. Zresztą można zrobić sondę i zobaczyć jak to wyjdzie. (pomimo tego ,że to Szacowne grono nie jest reprezentatywne dla całości ludzi kochających tę piękną formę spędzania czasu wolnego)
hmm - no chyba rzeczywiście się zagalopowałem z tymi wiązaniami przed sezonem.. :), ale ja to "margines" narciarski, "ogół" pewnie robi tak jak mówisz..
pozdro
jahu
Za czesto uzywacie skrajne przypadki niejako na potwierdzenie
swych teorii.
Sonde to mozna zrobic w temacie
najmniejsza roznica w skali wiazania miedzy minimalnym nastawem /aby sie narty nie wypinaly podczas jazdy/ i najwyzszym nastawem aby sie wypiely podczas upadku i to jest sens bezpiecznego ustawienia wiazan.
Za czesto uzywacie skrajne przypadki niejako na potwierdzenie swych teorii.
Sonde to mozna zrobic w temacie
najmniejsza roznica w skali wiazania ............. Rozumię ,że Ty nigdy nie dajesz wiązania do testowania i to co jest namalowane na skali zawsze w 100% przyjmujesz jako pewnik.
Jeżeli tak to ja osobiści nie widzę sensu prowadzenia dalszej dyskusji bo z własnego doświadczenia wiem ,że zdarzają się różnice i to dość znaczące nawet w nowych wiązaniach.
A ja testuje własne narty jak również narty klientów przy zakupie (gratis) jak i jako usługa niezalezna -odpłatna i na kilka lat diagnozowania nikt nie zgłosił się z reklamacją że doszło do wypadku z powodu niewłasciwej pracy wiązania.Zdarzyło się nawet że wiązania fabrycznie nowe nie pracowały jak należy.
Rozumię ,że Ty nigdy nie dajesz wiązania do testowania i to co jest namalowane na skali zawsze w 100% przyjmujesz jako pewnik.
Jeżeli tak to ja osobiści nie widzę sensu prowadzenia dalszej dyskusji bo z własnego doświadczenia wiem ,że zdarzają się różnice i to dość znaczące nawet w nowych wiązaniach. Juz nie musze bo wychodzi podobnie.
Ustawiam sobie na 8 i testuje sam poprzez uderzanie wewnetrznym dziobem o snieg. W wiazanich ktore posiadam (rozne modele) nigdy nie uzylem na skali wiecej jak 9
a w dyskusji nie musisz brac udzialu to bedzie z pozytkiem dla innych
Juz nie musze bo wychodzi podobnie.
Ustawiam sobie na 8 i testuje sam poprzez uderzanie wewnetrznym dziobem o snieg. W wiazanich ktore posiadam (rozne modele) nigdy nie uzylem na skali wiecej jak 9
a w dyskusji nie musisz brac udzialu to bedzie z pozytkiem dla innych Tak więc kończymy. Tylko koniecznie jeszcze napisz tym innym czy testujesz w ten sposób obie narty czy tylko prawą.
Do widzenia.
Tak więc kończymy. Tylko koniecznie jeszcze napisz tym innym czy testujesz w ten sposób obie narty czy tylko prawą.
Do widzenia. Sam sie konczysz
a temat jest wazny dla zdrowia i samopoczucia
…zapędzić się w dyskusji, zdarza się dość często, i jeżeli są to dyskusje o wpływie pełni księżyca na wzrost porostów, to szkody z tego tytułu są znikome, jeżeli natomiast rozmawiamy o bezpieczeństwie to miejmy ten temat na uwadze ,dajmy mu pierwszeństwo przed naszymi ambicjami…- to na marginesie- a w temacie, choć w nim nie jestem znawcą , a może dlatego, chciałbym powiedzieć, że technologie i specjalizacja naszego życia codziennego wymagają odpowiedniego poziomu wiedzy, narzedzi, itp...,- niech działają specjaliści/ najlepiej ci sprawdzeni/, nie kombinujmy by zaoszczędzić, bo nie warto i korzystajmy z serwisów mając na uwadze nasze dobro i przy okazji dobro innych…, co nie znaczy by rozłożyć ręce w sytuacjach awaryjnych, uczmy się od innych rzeczy wszystkich by w przymusie móc pomóc, a radźmy w zakresie naszych specjalności…
I jeśli nie jesteś pewien -jak?-idź do specjalisty bo sprawność i ustawienie wiązań jest ważne.
Sam sie konczysz
a temat jest wazny dla zdrowia i samopoczucia Tak jest ważny dla zdrowia ale są znacznie lepsze metody na dobieranie siły wypięcia niż walenie nartą po śniegu. A może sie mylę i na tym forum obowiązują już tylko Twoje archaiczne standardy kontroli wiązań przez kopanie nartą w śnieg.
A zresztą mam nadzieję ,ze czytający potrafia wyciągnąć wnioski.
Dla mnie EOT.
Jezeli ktos mnie pyta jak to robie to mu odpowiadam
a nie uciekam sie jak inni do przepisywania encyklopedii narciarskiej
Tak jest ważny dla zdrowia ale są znacznie lepsze metody na dobieranie siły wypięcia niż walenie nartą po śniegu. A może sie mylę i na tym forum obowiązują już tylko Twoje archaiczne standardy kontroli wiązań przez kopanie nartą w śnieg.
A zresztą mam nadzieję ,ze czytający potrafia wyciągnąć wnioski.
Dla mnie EOT. mam nadzieje ze kazdy tak mysli.....
natomiast w sytuacji np kiedy musimy skorzystac ze sprzetu np z wypozyczalni o ktorej nic nie wiemy, warto miec w zanadrzu takie chwyty i przed jazda sprawdzic........... co nie znaczy ze to powinien byc standard regulacji wiazan
Jeśli można, to pozwolę sobie kilka (naście) może zdań. Ważę 74 kilo + wszystkie klamoty narciarskie. Wiązania mam ustawione na 7 z małym minusem (slalomki). Jeśli jadę na dłuższej narcie (większa prędkość), podkręcam wiązania o pół oczka Mimo, że nie jeżdżę zbyt łagodnie jeszcze nigdy nie zgubiłem narty w trakcie jazdy.
Czy podobny do mnie rozmiarami zawodnik mógłby na takich ustawieniach przejechać slalom specjalny bez zgubienia narty? Oczywiście, z 95 procentową pewnością. Więc dlaczego ustawia siłę wypięcia zdecydowanie mocniej? Otóż z powodu tych 5, a raczej 4,9 procentów. 100% pewności nie zgubienia narty daje przybicie ich gwoździami. W slalomie specjalnym ryzyko doznania kontuzji w trakcie wywrotki i nie wypięcia się narty jest znikome ze względu na małą prędkość i umiejętności zapanowania (częściowego przynajmniej) nad upadkiem.
Czy podobny do mnie rozmiarami zawodnik mógłby na takich ustawieniach przejechać konkurencję szybkościową? Oczywiście, że nie. Dlaczego? Ponieważ przy dużych prędkościach na styku niezwykle prymitywnego urządzenia, zwanego wiązaniem narciarskim, a butem działają ogromne krótkotrwałe siły zupełnie niekontrolowane przez narciarza i dlatego zawodnicy chcąc dojechać na dwóch nartach do mety muszą ryzykować zdrowiem stosując kosmiczne nastawy wiązań. W razie wywrotki nieszczęśnik może liczyć, że odpowiednio przyłożona siła plus opieka boska spowodują odpięcie nart. Niestety siły bywają źle przyłożone, a i z opieką różnie bywa.
Wyjaśniam teraz, dlaczego wiązania narciarskie to prymitywne urządzenia. Wiązanie „rozpoznaje” jedynie siłę i jej kierunek pochodzące z przodu i tyłu buta. Niestety człowiek nie kończy się na stopie, ino jest go jeszcze trochę do góry i tu tkwi brak jakiejkolwiek inteligencji wiązania, bo jeśli złe siły zadziałają wyżej to klapa na całej linii. Wiązanie mogło by być skuteczne tylko wtedy, gdyby narciarz miał zainstalowane do wysokości kolana czujniki wykrywające niebezpieczne obciążenia i skręcenia, a wtedy na cynk od nich bezpiecznik rozlatywał by się przy pomocy prądu lub innego dynamitu. Puki co nie zrobiono, ani raczej nie zrobi się takiego wynalazku, więc pozostaje ustawiać siłę wypięcia na minimalnym bezpiecznym poziomie i dodatkowo modlić się o odrobinę szczęścia podczas upadku.
Ciekawostka: znajomy ok. 80 kilogramowy narciarz jeżdżący na poziomie kompletnie niedostępnym dla żadnego z nas wszystkich na tym i innych forach ma ustawioną siłę wypięcia na 8-8.5, a do zawodów (skikros) zmienia ustawienia na 14, oczywiście w wiązaniach ze skalą do 18.
Pozdrawiam Wszystkich i w nadchodzącym sezonie życzę całych piszczeli i kolan
moze ludzie "z branzy" jak np marecki powiedza jakie wiazania maja najwiekszy rozrzut wskazan??
bo ja ze swoimi nie mialem wiekszej rozbieznosci...........
Usilnie naprowadzacie temat na wiazania narciarskie.
Wszystko o wiazaniach jest w roznych encyklopediach .
we watku chodzi o sile ustawianie i czemu takie a nie inne ustawianie ma sluzyc.
Lesny Dziad - ustawienia na jeden raz nie wchodza w rachube.
to chyba jasne ze ktos trenuje kilka miesiacy i woli zaryzykowac kontuzje jak nie dokonczyc wyscigu z powodu wypiecia sie narty.
Zadaniem wiazn bezpiecznikowych bo innych juz nie ma NIE JEST TRZYMANIE buta z narta, ale ODLACZENIE nart od butow.
I w tym kierunku dyskutujmy
Skoro już mowa o diagnostyce to napiszę kilka spostrzeżeń z minionych sezonów zimowych (diagnostycznych) :)
1.najmniej problemów z wiązaniami TYROLIA ,Fischer (praktycznie to samo)-łatwy montaż,równo trzymające sprężyny,nawet modele kilkuletnie nie wykazują większych odchyłek od wskazań maszyny.
2.Marker,Blizzard,Elan również w normie ,mniej precyzyjny system montażu ale jak najbardziej te wiązania spełniają warunki bezpieczeństwa.
3.Salomon ,Look ,Rossignol-łatwy montaż,przy axialach Rossi,Pivotach Looka należy poprawnie ustawić tylni bezpiecznik aby własciwie wykonać diagnostykę.Zdarzyło sie dwa razy w modelu Rossignol Axium 100 (wersja Makro) że nie działały przednie bezpieczniki wogóle.Zostały klientowi wymienione na nowe.(Mamy nadzieje że nie zostały przecenione i sprzedane jako obniżka posezonowa)
4.Atomic -mało precyzyjny montaż,w grupie device było kilka przypadków wymiany przednich bezpieczników które przestały działać.Ale dystrybutor bez problemów dostarczył nowe.
Generalnie nie było większych odchyleń pomiędzy przednimi a tylnymi bezpiecznikami.Zdarza sie że trzeba delikatnie podkręcić sprężynę minimalnie ale to jest naturalny proces eksploatacji.
Wszyscy klienci którzy zdecydowali się na wykonanie takiej usługi wrócili cali i zdrowi z nart.:)
jan koval - tak samo "z branży" ja TY, no ale..........! Ja ze swoimi wiązaniami również nie miałem nigdy problemów, choć w minionym sezonie stwierdziłem coś takiego - na Markerach MRR jeżdżę prawie od zawsze i to wiązanie za każdym razem po zmienie na nowszy model ustawiałem tak samo i zawsze jest dobrze. Niestety dzisiejsze technologie nie pozwalają go już przykręcić do każdej narty i gdy ostatnio zakupiłem Heda iXRC 1400 z Tyrolią i ustawiłem siłę wypięcia jak w MRR, po jeździe stwierdziłem że to za mało o około 1 Din w stosunku do MRR, więc jakieś rozbieżności są między poszczególnymi firmami. To jednak tylko moje zdanie i zaledwie jeden przykład. Może Ty masz w tej materii większe doświadczenie lub ktoś inny może coś powiedzieć na ten temat, mając na uwadze własne doświadczenia!
Interski jednak dość fajnie opisał poszczególne firmy wraz z zaletami i wadami.
Pozdrawiam
Odnosnie ustawienia wiazan i czym sie kieruje. Przez pewien czas mialem ustawione przez serwis na 8.5. W tym czasie zdarzylo sie kilka razy, ze odpiely sie niepotrzebnie w sytuacjach gdzie wolalbym miec narty pod soba. Na szczescie skonczylo sie tylko smiechem. Od tej pory mam ustawione na 9.5. Byc moze jak jezdzilbym wylacznie po trasach to nie byloby takiej potrzeby.
Ustawienie wiazan to sprawa bardzo indywidualna. Wazna jest nie tylko waga i stopien zaawansowania, ale rowniez styl jazdy i komfort osobisty, tzn. czy i w jakich sytuacjach chcemy zeby narta sie odpiela, a w jakich nie. Wedlug mojej opinii, bezpieczniej jest zaczac od nizszego nastawu i po kilku "doswiadczeniach" podkrecic.
Pozdrawiam.
Pytanie do Janka: Czy jezdzac na Markerach, zdarzalo Ci sie, ze wypiely sie za wczesnie? Czy dlatego masz podkrecone na 12?
...chciałbym uwagę dodać prostą: wiązania wypinają się po przekroczeniu określonej wartości siły skierowanej na bezpiecznik wiązania, a siła ta to iloczyn masy i przyśpieszenia, a więc masa ciała ma duże znaczenie na wartość siły wypięcia, stad im większa masa ciała przy teoretycznie tym samym sposobie jazdy, tym siła działająca na bezpiecznik będzie wyższa, więc wartość ustawienia bezpiecznika winna być wyższa. Niemniej, istotne znaczenie na siłę wypięcia ma przyśpieszenie tj. przyrost prędkości w czasie, i o ile dla zwykłych zgarniaczy śniegu jest to czynnik drugorzędny, to przy zawodniczej jeździe jest on decydujący i ma istotne znacznie na wartość siły działającej na bezpiecznik, stąd wartość jego ustawienia jest zdecydowanie na wyższym poziomie…
Wniosek: na wypięcie narty ma w czasie jazdy zmiana przyśpieszenia, bo masa się nie zmienia, dlatego też każdy serwisant ustawiając wiązania zada pytanie o dynamikę jazdy…a pisanie, że zawsze jeżdżę z wiązaniami ustawionymi na 8,5 i nic się nie dzieje, sugeruje tylko nasz statyczny sposób jazdy bez pędu do zwiększania swoich umiejętności i możliwości…
Często jednak niesprawność techniczna wiązań, niedopasowanie do nich buta, zły stan techniczny buta, …a często złe jego wpięcie/lód pod piętą lub przodem buta/jest powodem wypięcia narty…
Odnosnie ustawienia wiazan i czym sie kieruje. Przez pewien czas mialem ustawione przez serwis na 8.5. W tym czasie zdarzylo sie kilka razy, ze odpiely sie niepotrzebnie w sytuacjach gdzie wolalbym miec narty pod soba. Na szczescie skonczylo sie tylko smiechem. Od tej pory mam ustawione na 9.5. Byc moze jak jezdzilbym wylacznie po trasach to nie byloby takiej potrzeby.
Ustawienie wiazan to sprawa bardzo indywidualna. Wazna jest nie tylko waga i stopien zaawansowania, ale rowniez styl jazdy i komfort osobisty, tzn. czy i w jakich sytuacjach chcemy zeby narta sie odpiela, a w jakich nie. Wedlug mojej opinii, bezpieczniej jest zaczac od nizszego nastawu i po kilku "doswiadczeniach" podkrecic.
Pozdrawiam.
Pytanie do Janka: Czy jezdzac na Markerach, zdarzalo Ci sie, ze wypiely sie za wczesnie? Czy dlatego masz podkrecone na 12? skiman bardzo ladnie to ujal z punktu widzenia fizyki:
wiem o co pytasz : bardzo modne lansowane powiedzenie o "prerelease" : moim zdaniem jest to BS wysokiego lotu: chodzi o to ze, zwlaszcza w am pln, rozpowszechnila sie opinia, ze markery , zwlaszcza bionic, maja tendencje do wypinania przodow za wczesnie. w moim zyciu raz zdarzylo mi sie zgubic narte trasie bardzo wymuldzonego i nierownego GS-u. czy to byl przod?? prawdopodobnie ale juz nie pamietam. stalo sie tak na skutek poteznych wibracji. od tego czasu podwyzszylem nastawy o 1 i sytuacja sie niepowtorzyla.
tak ze to co sie czyta na ten temat, wg mnie, zwlaszcza w nowej genracji markerow, nie ma podstaw. nie ma zadnego experymetu ktory by wskazywal na to ze markery wypinaja wczesniej niz inne.
W nowoczesnych wiazaniach jest jeszcze jeden czynnik, ktory moze wplynac na to jaki ustawic DIN. To jest "elastic travel"; czyli ile wiazanie, a raczej but moze sie przemiescic zanim wiazanie pusci. Pozwala odzyskac kontrole nad nartami zanim sie wyczepia, jak rowniez absorbuje czesc sily dzialajacej na sciegna w razie wypiecia. Dotyczy zarowno przodu jak i tylu. Umozliwia ustawienie nizszego DIN bez obawy o przedwczesne wypiecie.
Np. w Rossignol Axial i Look Pivot(praktycznie to samo wiazanie) ten "elastic travel" z tylu jest 2,5cm, co jest szczegolnie przydatne zeby nie zgubic nart przy ladowaniu lub wjezdzajac w gleboki snieg.
Pozdro i "Oby do zimy!".
Tak nieco odswiezajac temat, poszukujac tablel din natknalem sie na taki kalkulator:
http://www.filesland.com/download/dincalc.exe
na ile temu mozna wierzyc ?
Niby wyliczona wartosc w programie zgadza sie z tymi otrzymywanymi na podstawie tabel 'recznych' :)
To tak.
Oglądałem te tabele jak trzeba ustawić siłę wypięcia ale chyba jestem niewymiarowy bo jak np. mam 186 cm. wzrostu i ważę 68 kg. ? Tak takich cudów nie ma :D
Chciałbym dlatego się poradzić Was Drodzy narciarze.
Jak u góry napisałem mam 186 cm wzrostu, ważę 68 kg. jeżdżę dosyć agresywnym slalomem można powiedzieć. W moich Volklach, wiązania mam ustawione na 7 :/ Wydaje mi sie, że coś jest z tym nie tak : P więc się pytam czy jest wszystko ok czy nie. Jak to coś da mam wiązania Marker AT Racing i skala jest wyznaczona do 14 din. A jeśli się nie myle szerokosc buta to 290-295 (Tecnica Diablo Spark.) : P Poprawcie mnie jesli pieprze głupoty.
Proszę o pomoc :)
Nie szerokość a długość skorupy buta w mm (sam mam 305mm) i to jest też bardzo ważny czynnik w nastawach. Im więsza długość skorupy tym mniejsze nastawy (tak z grubsza). Co do Twojego nastawu to się nie wypowiem za dużo niewiadomych.
Długość skorupy mam 334 : P
A te szerokość to w mm ? bo jakoś nie wyobrażam sobie buta szerokiego na 29,5 cm to prawie 30cm. Jeżeli chodzi o szerokość wkładki producenci coraz częściej to podają to ja mam 96mm, średnio 100 ,104 i mięcej uchodzą za but szeroki a Twoje 290 to chyba super super szeroki. Sory coś Ci się pomyliło.
To ja nie wiem już :/ Mam na podeszwie buto napisane 290-295 ale nie ma tam nic napisane o mm. Przeszukalem calego buta i nic innego nie znalazlem. Może linijką zmierzę ? :P
Cześć!
Ski-retry!
Zmierz linijką dł podeszwy skorupy.
Skorzystaj z tabeli din:
http://www.narty.pl/index.php?id=301...ackPid%5D=1916
Tam jest wyjaśnione co zrobić jak waga nie zgadza się ze wzrostem :D.
A także jak uwzględnić umiejętności, wiek i dł skorupy.
Pozdrawiam.
Tadek.
Dzięki Ci Tadku :D Jesteś wielki :P
Witam!
Wszędzie mogę znaleźć o regulacji DIN wiązania, a nie mogę się doczytać jaka jest zasada rozsunięcia wiązania.
Spodnia część podeszwy mojego buta ma 325 mm i na oko pasuje rozstaw oznaczony na skali 74. Gdy próbuje zapiąć na 73, to daje radę, ale samoczynnie wiązanie naciąga się do 74 by po wypięciu wrócić do 73. Przy zapinaniu od razu na 74 nie przesuwa się samoczynnie. 75 to już za duży rozstaw bo wiązanie ledwo chwyta piętkę.
Czy to 74 jest optymalne, czy może ok jest 73, bo w chwili zapinania jest sztywniej?
Pozdrawiam!
P.S Narty dostałem razem z wiązaniami "w spadku" (zestaw używany) :)
Jeśli na 74 tylna część wiązania dobrze przylega do buta to powinno być ok,jeśli masz pod ręką jakiś serwis warto żeby spojrzał na to fachowiec ,jeśli nie, możesz to zrobić za free pod stokiem w wypożyczalni :)
Jeśli na 74 tylna część wiązania dobrze przylega do buta to powinno być ok,jeśli masz pod ręką jakiś serwis warto żeby spojrzał na to fachowiec ,jeśli nie, możesz to zrobić za free pod stokiem w wypożyczalni :) Dzieki! A może potrafisz doradzić mi coś na temat zawarty w moim zapytanku o nartach FIREBIRD GFORCE
http://www.skiforum.pl/showthread.php?t=15229&page=3
Z góry dzięki!
Witam,
"podpinam" się pod wątek z wiązaniami, bo mam jedno małe pytanko: kilka dni temu kupiłam nowe nartki Fischer z wiązaniami Fischer V9 Railflex. Kupowałam wszystko w serwisie, gdzie zamontowano mi wiązania. W domu podniecona oglądałam narty na spokojnie i... no własnie, przednia część wiązania lekko się rusza na boki. Tylna jest zamocowana na mur, a przednia delikatnie się huśta przy dotyku. Czy takie zachowanie mieści się w granicach normy, czy wiązania powinny być absolutnie nieruchome?
kkatarzyno wiązanie może delikatnie się ruszać i nie jest to wadą.Z czasem być może będzie się ruszało bardziej i wtedy proponuję sprawdzić na maszynie diagnostycznej.
Szczególnie wiązania rentalowe mają luzy i latają na boki ale dzialają :)
Witam!
Wszędzie mogę znaleźć o regulacji DIN wiązania, a nie mogę się doczytać jaka jest zasada rozsunięcia wiązania.
Spodnia część podeszwy mojego buta ma 325 mm i na oko pasuje rozstaw oznaczony na skali 74. Gdy próbuje zapiąć na 73, to daje radę, ale samoczynnie wiązanie naciąga się do 74 by po wypięciu wrócić do 73. Przy zapinaniu od razu na 74 nie przesuwa się samoczynnie. 75 to już za duży rozstaw bo wiązanie ledwo chwyta piętkę.
Czy to 74 jest optymalne, czy może ok jest 73, bo w chwili zapinania jest sztywniej?
Pozdrawiam!
P.S Narty dostałem razem z wiązaniami "w spadku" (zestaw używany) :) jakie to jest wiazanie???????
Witam!
Wszędzie mogę znaleźć o regulacji DIN wiązania, a nie mogę się doczytać jaka jest zasada rozsunięcia wiązania. ... Piętka wiązania powinna po zapięciu buta się trochę cofnąć (2-5 mm).
Na tylnej części wiązania powinien być jakiś znacznik, który na odpiętym wiązaniu jest "rozjechany", a po zapięciu buta powinien się przesunąć i trafić w oznaczony zakres.
Przyjrzyj się dokładnie co się przesuwa przy zapinaniu buta i poszukaj znacznika.
jakie to jest wiazanie??????? kolega w temacie napisał, że Marker 27v, ja takich w łapach nie miałem, ale Ty pewnie będziesz wiedział gdzie tego znacznika poszukać, o którym pisałem.
Piętka wiązania powinna po zapięciu buta się trochę cofnąć (2-5 mm).
Na tylnej części wiązania powinien być jakiś znacznik, który na odpiętym wiązaniu jest "rozjechany", a po zapięciu buta powinien się przesunąć i trafić w oznaczony zakres.
Przyjrzyj się dokładnie co się przesuwa przy zapinaniu buta i poszukaj znacznika.
kolega w temacie napisał, że Marker 27v, ja takich w łapach nie miałem, ale Ty pewnie będziesz wiedział gdzie tego znacznika poszukać, o którym pisałem. dlatego spytalem ze albo sie pomylil, albo jakies lewe markery made i n india podlapal........... nie bylo takich co najmniej w ostatnich 10 latach o ile dobrze pamietam.....
jezeli to jest marker to nie ma znacznika (jak np w tyroliach) tylko jest sworzen z tylu skrzynki ktory powinien w momencie wpiecia, zrownac sie z obudowa, albo ma wciecie ktore powinno byc w tej pozycji
dlatego spytalem ze albo sie pomylil, albo jakies lewe markery made i n india podlapal........... nie bylo takich co najmniej w ostatnich 10 latach o ile dobrze pamietam.....
jezeli to jest marker to nie ma znacznika (jak np w tyroliach) tylko jest sworzen z tylu skrzynki ktory powinien w momencie wpiecia, zrownac sie z obudowa, albo ma wciecie ktore powinno byc w tej pozycji
Witam!
Tak jak napisałem narty z tymi wiązaniami otrzymałem jako używane w prezencie. Nie mam pojęcia czy to oryginalne wiązania. Zaraz postaram się wkleić jakieś zdjęcia, to jeśli będziesz miał ochotę, to oceń proszę. Chodzi mi tez o Wasze zdanie czy jeździć na tych nartkach (tak żeby mieć z tego frajdę) czy odżałować trochę kaski i już teraz kupić coś fajnego. Jestem kumatym narciarzem, średniozaawansowanym, choć jeżdżę na narty tylko 1-2 razy w roku w Polsce. Nie mam ulubionego sposobu jazdy. Próbuje różnie. Ale raczej radzę sobie lepiej niż gorzej :) Narty mają 178 cm. Ja mam 187 cm, 85 kg.
@ Szymon
Wydaje mi się , że to co napisałeś o sposobie regulacji doskonale pasuje do mojego powyższego opisu, gdy wiązanie ustawione jest w pozycji 73 na skali. Sprawdź proszę jeszcze raz mój pierwszy post. Za chwilę wrzucę link ze zdjęciami, to zobaczysz tę podziałkę.
Pozdrawiam!