Filmy z polskim lektorem i dubbingiem nowoĹci rapidshare download.
Czuję się początkującym dlatego pytania w tym Dziale.
Ponieważ rozważam zakup LCD , w pierwszej kolejności zadaję sobie pytanie : full HD czy HD ready. I tutaj pytanie do fachowców.
Jak zachowa się LCD z matrycą HD ready gdy dostanie sygnał 720p, 1080i oraz 1080p i jaki jest wynik tego "zachowania" w postaci jakości obrazu?
I odwrotnie: LCD full HD a sygnał o mniejszej rozdzielczości.
Następne pytanie do osób , które mają możliwość porównania:
Czy dla LCD 37cale oglądane z odległości 3,5m jest zauważalna różnica w jakości obrazu przy sygnale 1080 podany na LCD full HD i LCD HD ready. Chciałbym wiedzieć czy płacąc więcej za matrycę full HD uzyskam jakość obrazu lepszą , uzasadniającą ten wydatek.
Droga/i Rudolfino,
Full HD oznacza rozdzielczość ekranu (w tym przypadku full HD = 1920 x 1080 pixeli, a to oznacza, że akran ma 2073600 pixeli, a to jest dokładnie 5 razy więcej niż sygnał PAL).
Oznaczenie HD Ready odnosi się do wszystkich (również full HD) ekranów (telewizorów), które są przystosowane do odbioru sygnału HD (High Definition), czyli sygnału wysokiej rozdzielczości.
A to oznacza, że praktycznie wszystkie (nie słyszałem o takim ekanie full HD, który by nie był HD Ready) ekrany o rozdzielczości full HD są HD Ready.
A zatem kokluzja jest prosta, proszę wybrać taki telewizor, który ma oznaczenie HD Ready !!!!
Druga sprawa, czy warto zainwestować w ekran full HD. Uważam, że warto, ponieważ już za chwilę będziemy mieć możliwość korzystania z materiału nagranego w full HD i wtedy nasz telewizor pokaże na co go stać.
Natomiast jednoznaczna odpowiedź na pytanie czy ekran full HD będzie odtwarzał lepiej sygnał w PAL/NTSC niż ekran o mniejszej rozdzielczości (np. 1024 x 720 lub 1280 x 720 lub 1388 x 768) nie istnieje. Bowiem zależy to tylko i wyłącznie od danego modelu, jeden sobie poradzi z sygnałem PAL lepiej, drugi gorzej. Może być nawet tak, że ekran full HD będzie odtwarzał sygnał PAL fatalnie, ale tak być nie musi. Zależy to od wielu czynników, również od źródła sygnału: TV z anteny naziemnej, TV SAT, kablówka, DVD, VCD, SVCD, itd..... a także od procesora i elektroniki zawartej w danym modelu.
Można postawić porównywalne pytanie takie, czy Fiat Punto lepiej będzie jeździł po bruku niz Renault Clio? Jeden i drugi pojazd będzie jeździł gorzej niż po asfalcie.
Podobnie jest z sygnałem SD (PAL, NTSC) = brukiem i sygnałem HD = asfaltem.
Na koniec podpowiem, że niektóre ekrany plazmowe, np. nowy Panasonic 42PV60 lepiej sobie radzą z sygnałem PAL niż ekrany LCD full HD. Ale za to LCD full HD pokaże ostrzejszy obraz z sygnału full HD.
Pozdrowienia
Ad 1) HD ready czy full HD ???
Ostatnio w TV chodzi taka reklama "Prawie jak Żywiec" no to HD ready jest prawie jak full HD, tyle że to "prawie" robi dużą różnicę.
Ad 2) Jak się zachowuje HD ready przy sygnale HD ???
Telewizory oznaczone logo HD ready przeważnie mają matrycę o natywnej rozdzielczości 1366x768. Jest to rozdzielczość kompletnie nie kompatybilna z sygnałem HD.
Zwrócić należy uwagę, iż
720p to rozdzielczość 1280x720
1080i/p to rozdzielczość 1920x1080.
Jak widać rozdzielczość 1366x768 jest od 720p większa a od 1080i/p mniejsza. Wiąże się to z koniecznością nieustannego skalowania obrazu HD co skutkuje nieuniknioną i znaczną utratą jakości.
Po prostu na ekranie HD ready z rozdzielczością natywną 1366x768 (podobnie jak w przypadku każdej matrycy, której rozdzielczość natywna jest inna niż 1280x720) nigdy nie zobaczysz prawdziwego HD nawet w trybie 720p.
Co do trybu 1080p to zobaczysz go tylko na nielicznych modelach telewizorów full HD i to nie na wszystkich. Najprawdopodobniej jedynym znajdującym się w tej chwili TV na rynku, który jest wstanie przyjąć i wyświetlić ten format jest AMOI LC37AF1E opisany na forum tutaj pod koniec tej dyskusji znajduje się recenzja tuptusia55 i poniżej moje parę uwag polecam lekturę.
Miałem przyjemność oglądać 1080p (Kiss DP-600 podłączony do AMOI + materiał 1080p Belize by OTTONIA) i stwierdzam, że nie ma gigantycznej różnicy w stosunku do 1080i. W dodatku w cale nie jest powiedziane, że format ten podbije rynek. Jego los jeszcze nie został przesądzony w przeciwieństwie do powszechnie przyjętych standardów 720p oraz 1080i.
3) Matryca full HD a sygnał SD - standard definition
Mechanizm skalowania działa w obydwie strony tzn. jeśli mamy matrycę o natywnej rozdzielczości 1920x1080 i chcemy wyświetlić na niej obraz składający się z 576 linii poziomych - PAL lub z 480 linii poziomych - NTSC to musi wiązać się to z dużym skalowaniem i idącą za tym utratą jakości.
Siłą rzeczy obraz SD najlepiej wygląda na zwykłych telewizorach CRT o przekątnej 29 cali. Taka jest cecha standardu SD. Sytuacje ratują skalery oraz procesory graficzne poprawiające jakość SD na telewizorach HD. Efekty stosowania takich urządzeń opisałem w recenzji AMOI. Poprawiają one znacząco jakość obrazu SD. Podkreślam jednak, że nic nie zmieni faktu, iż SD najlepiej wygląda na CRT 29 cali po prostu takie jest optimum tej technologii.
4) Odległość oglądania
Pytania w stylu "czy HD będzie dobrze wyglądało z odległości 5m czy może powinno się usiąść jeszcze dalej ???" pojawiają się często u świeżo upieczonych HD maniaków i wywołują lekki uśmiech na twarzach bardziej zaawansowanych kolegów. Wszyscy w końcu przez ten etap przechodziliśmy
Otóż już wcześniej w innej dyskusji powoływałem się na tabelkę z lutowego wydania miesięcznika Audio Video, która pokazuje, z jakich odległości należy oglądać TV w zależności od przekątnej i rozdzielczości.
Wynika z niej, że aby cieszyć się wszystkimi walorami full HD i oglądać obraz (jak określił go ostatnio jeden ze świeżo zarażonych przeze mnie kolegów) ostrzejszy niż w rzeczywistości należy w przypadku telewizora 37 calowego usiąść w odległości .... 1,5 m !!!
Jeżeli usiądziesz dalej zaczniesz tracić szczegóły obrazu a zatem i całą przyjemność z HD. Telewizory LCD nie wydzielają tak jak CRT szkodliwego dla zdrowia promieniowania w związku, z czym nie ma przeszkód w siadaniu blisko ekranu a wręcz przeciwnie jest do zalecane.
5) Czy warto zapłacić więcej i kupić ekran full HD ???
Inaczej: to kupowanie w tym momencie ekranów, które nie są full HD jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto.
Sprzęt nie-full HD w przeciągu dwóch lat stanie się kompletnie przestarzały wobec ekspansji stacji TV HD (w Europie np. Premier HD, Sky HD, Euro 1080) które nadają przeważnie w formacie 1080i. W tym czasie wartość sprzętu HD ready znacznie spadnie i sprzedając go po takim czasie odzyskasz niewielką część pieniędzy, które teraz za niego zapłacisz.
W innym wątku wielu froumowiczów zgodnym chórem orzekło "768 linii do Aptek" !!!
Dodam, że używam jak wiele innych osób rozróżnienia nowych płaskich TV na
HD ready oraz Full HD
Przez HD ready rozumiem następujące cechy ekranu:
- natywna rozdzielczość równa lub wyższa od 1280x720 ale niższa od 1920x1080
- posiadanie przynamniej jednego złącza cyfrowego DVI lub HDMI kompatybilnego z systemem zabezpieczenia przed kopiowaniem - HDCP
Dodam, że umieszczanie logo HD ready na TV, które nie spełniają tych kryteriów jest po prostu oszukiwaniem klienta. Zazwyczaj producent ma wtedy na myśli, że jeżeli podasz na ten sprzęt sygnał HD to on go wyświetli tyle, że obraz ten będzie miał nie wiele wspólnego z HD.
Full HD, True HD, Real HD
- natywna rozdzielczość 1920x1080
- przynajmniej jedno złącze cyfrowe DVI lub HDMI kompatybilne z HDCP
Oczywiście odnosząc się do wypowiedzi AreckiW, jeżeli wyrzucimy ze specyfikacji HD ready parametr posiadania niższej rozdzielczości niż 1920x1080 to dojdziemy do sytuacji, w której:
1) każdy TV full HD jest jednocześnie HD ready
2) nie każdy HD ready jest full HD
Tylko moimi skromnym zdaniem takie podejście tylko komplikuje życie.
Dlatego wolę pozostać przy rozumieniu:
- HD ready - zdolny do prawdziwego 720p nie zdolny do prawdziwego 1080i
- full HD - zdolny do prawdziwego 1080i
Ps AreckiW bardzo celne uwagi, co do SD faktycznie jest tak, że jakość obsługi sygnał ów SD zależy od konkretnego modelu i faktycznie jest tak, że SD zazwyczaj wygląda lepiej na Plazmach niż na LCD. Jednakże mistrzem SD pozostaje zwykły CRT.
Chlopaki mozecie uzupelnic pedie tym ; p Co to HD Ready itp taka mala uwaga;p
Jestem zwolennikiem empiryzmu i opisuję swoje odczucia jako użytkownik i jako użytkownik (a nie inżynier) odpowiadam:
Logo HD Ready nie jest żadną specyfikacją !!!
Full HD = True HD itd. to jest to specyfikacja ekranu oznaczająca konkretną rozdzielczość, w tym wypadku 1920 x 1080.
Zwróćcie proszę na to uwagę, logo HD Ready nadaje się tym odbiornikom, które "akceptują" sygnał cyfrowy (po złączu cyfrowym DVI lub HDMI) wysokiej rozdzielczości HD. Zgadzam się oczywiście, że tutaj pozostaje do życzenia kwestia przetworzenia sygnału do konkretnego panelu za pomocą procesora i algorytmów. To jest jasne. I na pewno ekrany z rodziałką 1366 x 768 nie są "wystarczające", dlatego np. Pioneer w plaźmie 506 FDE/XDE dał ekran z rozdziałką 1280 x 720.
Ale mimo to te wszystkie ekrany spełniją wymagania HD Ready, tzn:
łącze cyfrowe DVI lub HDMI i ekran z ilością linii co najmniej 720 !!!
A zatem, konkludując, nie dajmy się zwariować, prawie wszyscy posiadacze LCD mają ekrany z rozdziałką 1366 x 768, łącznie z adminem, to co, czy należy przez to uważać, że to nie są ekrany HD Ready = czyli gotowe na obraz wysokiej rozdzielczości?
A zupełnie inna sprawa to kwestia, jak i czy skalujemy ten sygnał, czy nie, kolega Rudolfina pyta czy lepiej kupić full HD czy HD Ready.
Jeszcze raz odpowiadam koledze, każdy HD Ready, a najlepiej full HD
A zatem, konkludując, nie dajmy się zwariować, prawie wszyscy posiadacze LCD mają ekrany z rozdziałką 1366 x 768, łącznie z adminem, to co, czy należy przez to uważać, że to nie są ekrany HD Ready = czyli gotowe na obraz wysokiej rozdzielczości?
AreckiW proszę czytaj dokładnie jak coś krytykujesz napisałem:
Przez HD ready rozumiem następujące cechy ekranu:
- natywna rozdzielczość równa lub wyższa od 1280x720 ale niższa od 1920x1080
- posiadanie przynamniej jednego złącza cyfrowego DVI lub HDMI kompatybilnego z systemem zabezpieczenia przed kopiowaniem - HDCP
Z podstawowych zasad logiki wynika, że do rozdzielczości "równa lub wyższa od 1280x720 " zalicza się 1366x768
Zatem ekrany o takiej rozdziałce, które mają złącza cyfrowe są moim zdaniem jak najbardziej HD ready.
Nie zgadzam się, że HD ready nie jest specyfikacją. Jeżeli by tak było to producenci nic by nam nie mówili umieszczając ten znaczek.
Zgadzam się, że wielu producentów sprowadziło znak HD ready do oznaczenia, że sprzęt jest w stanie przyjąć sygnał HD. Tyle, że przy rozdzielczości po niżej 1280x720 nie zobaczymy na takim TV rzeczywistego obrazu HD i to jest bardzo praktyczna uwaga takich sprzętów należy się, bowiem wystrzegać.
Też piszę z perspektywy użytkownika i wszystkie te uwagi są bardzo konkretne:
1) nie kupuj paneli z niestandardowymi rozdzielczościami tzn. innymi niż 1280x720 lub 1920x1080. To, że naprodukowano kupę sprzętu o niestandardowych rozdzielczościach nie oznacza samo przez się, że to słuszne Rozdzielczość 1366x768 jest zaiste wielką tajemnicą rynku skąd ona się wzięła i dlaczego właśnie ona??? Na pewno nie ze względu na zgodność ze standardem HD.
2) Najlepiej zrobisz jak kupisz sprzęt full HD są już takie TV z ceną poniżej 10k i takie polecam. Kupując sprzęt który nie jest full HD pozbawiasz się możliwości oglądania pełnego prawdziwego HD. Za dwa lata na rynku dominować już będą ekrany full HD a ten nie spełniające specyfikacji full HD będą przestarzałe. Czy warto wydawać kilka tysięcy zł na coś co za dwa lata będzie już passe ??? Odpowiedź jest chyba oczywista.
Czyli np. taki -Hersteller Link: www.benq.de
Produktbewertung:
Beschreibung/Details:
LCD/TFT-Fernseher / Bildschirmdiagonale: 94 cm / Bildschirmformat: 16:9 / Auflösung: 1920 x 1080 Pixel / Kontrastverhältnis: 800:1 / Helligkeit: 550 cd/m² / Anschlüsse: DVI, S-Video, VGA-Eingang, YUV / ja / HD-Ready / Abmessungen: 1025 x 657 x 220 mm / Gewicht: 23,50 kg
Tak tylko należało by jeszcze sprawdzić czy złącze DVI jest zgodne z HDCP !!!
TV które nie mają złącz cyfrowych zabezpieczonych HDCP nie bedą współpracować z HD DVD. Blu-ray i Kiss DP-600.
Jaka jest nazwa tego modelu ???
Benq DV 3750 (nawet ma niezlą cenę).
Znalazłem na stronie info że ma wbudowany procesor stosujący technologię DCDi !!!
Oznaczało by to że ma bardzo dobry skaler do sygnałów SD cena w okolicach 7 tys. zł To rzeczywiscie bardzo ciekawy kawałek sprzętu !!!
oto strona BENQ
Chyba Piopio jest jego użytkownikiem.
To jest strona Pol dystrybutora podaje tylko dlatego że tu jest najdokładniejszy opis wynika z niego min że złącze DVI jest kompatybilne z HDCP.
A tu wyniki testu Nowe trendy
A jednak jestem bardziej początkujący niż myślałem.
Pisząc o full HD i HD ready miałem na myśli "definicję" tych pojęć taką jak przedstwił LIZARAZU i przy niej pozostanę przy całym szacunku dla wieddzy i kompetencji pozostałych uczestników.
Z dyskusji wnoszę , że kupować full HD i tutaj wracam do mojego pytania.
LCD full HD - sygnał Pal z dvd lub tunera satelitarnego( rozumiem że trzeba sygnał upscalować do full HD)- upscalowanie następuje w LCD czy dvd , tunerze?
W/g mojego rozeznania obecnie full HD w 37 , 40cali to tylko Philips 9830, Amoi i BenQ- czy to prawda?
Znalazłem na stronie info że ma wbudowany procesor stosujący technologię DCDi !!!
Oznaczało by to że ma bardzo dobry skaler do sygnałów SD cena w okolicach 7 tys. zł To rzeczywiscie bardzo ciekawy kawałek sprzętu !!!
oto strona BENQ
Chyba Piopio jest jego użytkownikiem.
To jest strona Pol dystrybutora podaje tylko dlatego że tu jest najdokładniejszy opis wynika z niego min że złącze DVI jest kompatybilne z HDCP.
A tu wyniki testu Nowe trendy
Z całym szacunkiem dla kolegi Lizarazu, mylisz się w kwestii wymagań co do znakowania logo HD.
HD Ready to nie jest żadna specyfikacja !!!
Podaję za europejskim związkiem przedsiębiorców z branży telekomunikacyjnej i rozrywki cyfrowej EICTA (European Information & Communication Technology Association) specyfikację ZNAKU HD Ready. Zgodnie z tą specyfikacją znakiem HD Ready mają (mogą) być oznaczane wszystkie telewizory, ekrany i projektory, które potrafią wyświetlać obraz w wysiokiej rozdzielczości (tzw. HD = High Definition) wg poniższych wymagań:
- proporcje ekranu 16:9,
- przynajmniej 720 linii (EICTA definiuje tylko rozdzielczość pionową obrazu, co oznacza, że znakiem HD Ready można oznaczać nawet ekrany o rozdzielczości 1024 x 720),
- komponentowe wejście analogowe (YUV, YPbPr),
- cyfrowe wejście DVI lub HDMI (z ochroną HDCP),
- zdolność do przetwarzania obrazu wysokiej rozdzielczości: 1280 x 720 50 i 60 Hz z progresywnym skanowaniem (720p) oraz 1920 x 1080 50 i 60 Hz z przeplotem (1080i).
Zgadzam się oczywiście, że prawidłowy obraz HD powinien mieć przynajmniej 1280 x 720 punktów, ale nawet plazmy, czy LCD z rodzielczością 1024 x 720 punktów (np. Panasonic 37PV60, 37PV500) można znakować logo HD Ready, chociaż sygnał HD na takich ekranach będzie "ściśnięty" tak, żeby pasował do mniejszej rozdzielczości, co skutkuje oczywiście pogorszeniem jakości.
Oznacza to też, że nawet ekrany full HD są HD Ready - bowiem są przystosowane do sygnału wysokiej rozdzielczości (nie ma tam żadnego przedziału pomiędzy 1280 x 720 a 1920 x 1080 jak pisze kolega lizarazu).
A zatem HD Ready są wszystkie ekrany spełniające powyższe wymagania postawione przez EICTA (zarówno Panasonic 37PV500, jak i 42PV500, jak i 50PV500, jak i Philips LCD 42PF9830 czy 37PF9830).
Więc jeszcze raz powtarzam i o to mogę się pokłócić, HD Ready to nie jest żadna specyfikacja, to jest dokładnie tak samo jak logo THX na wzmacniaczach, czyli taki znaczek = "certyfikat" informujący o tym, że dany sprzęt spełnia wymagania jakich określonych "norm".
Natomiast full HD to oznaczenie specyfikacji wszystkich ekranów, które mają rozdzielczość 1920 x 1080i.
Ufff palce bolą, ale w tym przypadku musiałem, bo się nie mylę.
P.S. Inną sprawą, z czym się zgadzam z kolegami, to fakt jakości odbioru na takich "nietypowych" rozdzielczościach jak 1024 x 720, 1024 x 768 (większość plazm) i 1366 x 768 (większość LCD i plazm od 50 cali). W takich przypadkach sygnał musi być skalowany w górę lub dół aby dopasować do rozdzielczości ekranu, a to zawsze jest z negatywnym skutkiem dla jakości obrazu.
Dlatego optymalne rozdzielczości ekranów to albo 1280 x 720 jak w 3LCD Sony Bravia i plaźmie Pioneer 506 FDE/XDE albo idealnie 1920 x 1080 jak w Amoi, Philipsie 37 lub 42PF9830, Samsungu i Sharpie 46 cali i w końcu plaźmie Pioneera 50 model 5000 lub Panasonica 65PX600.
Pozdrowienia i szacunek
LCD full HD - sygnał Pal z dvd lub tunera satelitarnego( rozumiem, że trzeba sygnał upscalować do full HD)- upscalowanie następuje w LCD czy dvd , tunerze?
W/g mojego rozeznania obecnie full HD w 37 , 40cali to tylko Philips 9830, Amoi i BenQ- czy to prawda?
Do listy full HD 37,40 cali obecnych na rynku dodałbym jeszcze:
1) ACER AT3705-MGW 37" 1920x1080 dostępny od 6 kwietnia
2) Thomson 37LB330B5 37" 1920x1080
Co do skalowania sytuacja przedstawia się następująco:
- każdy TV rozciąga sygnał SD na całą swoją powierzchnię, co kończy się często tragiczną jakością obrazu
- w celu rozwiązania tego problemu opracowano procesory skalujące sygnał SD (np. PAL, czyli 576i) do HD (czyli np. 1080i) oraz algorytmy korygowania upscalowanego sygnału w celu poprawy jego jakości np. DCDi – firmy Faroudja (swoją drogą można sobie połamać język na tej nazwie ; ) Efekt końcowy jest taki, że sygnały SD nabierają wyglądu zbliżonego do HD. Aczkolwiek wprawne oko z łatwością rozróżni prawdziwe HD od upscalowanego SD.
- procesory skalujące są stosowane w niektórych TV i to jest rozwiązanie najlepsze, bo najbardziej uniwersalne. Wygląda na to że ten BenQ ma wbudowany up scaler poniewarz na stronie producenta wisi info o funkcji „DCDi procesing”.
- Procesory skalujące montowane są także w niektórych odtwarzaczach DVD np. Samsung HD 950 oraz tunerach satelitarnych np. Quali-TV 1080ir
- Na rynku znajdują się także osobne zewnętrzne skalery, do których podłączamy źródła SD – kablówkę, DVD, tuner SAT. Dzięki takim urządzeniom uzyskujemy upscalowany sygnał na jednym wyjściowym złączu cyfrowym tj. DVI lub HDMI. Do takich urządzeń należy np. Faroudja DVP-1080. Ekspertem od skalerów zewnętrznych jest Pmcomp pytania, które z tych urządzeń jest najlepsze proszę kierować do niego.
Tyle o skalowaniu SD do HD. Nie mylić ze zjawiskiem przeskalowania sygnałów HD do niestandardowych matryc, bo to jeszcze inne zagadnienie.
Zwracam jeszcze uwagę, że ten BenQ nie obsługuje trybu 1080p a droższy jedynie o 1 tys. zł AMOI jak najbardziej tak.
Pisałem już wcześniej, że tryb 1080p może się okazać największą lipą HD ever : )
Dodam jeszcze, że skalowaniem sygnału może się też zająć wzmacniacz/amplituner, np. Yamaha RX2600 (robi to ponoć wspaniale) czy Denon AVR 4306.
Wtedy wychodzi taniej, niż kupowanie zewnętrznego scalera za parę tysiączków, bo przy okazji mamy końcówkę mocy do kina domowego.
Nota bene: Plazmy LG modele 42PX5R i 50PX4R oraz 50PY2R mają wbudowany scaler Faroudji, czyli najlepszy, i robią (scalują) sygnały SD i HD po mistrzowsku.
Pozdrowienia
Arek
Do AreckiW
Bardzo dobry post !!!
Dzięki za precyzyjne wyjaśnienie, czym dokładnie jest HD ready.
Takie wyjaśnienie nadaje się do HD-Pedi i prosiłbym kolegę AreckiegoW o umieszczenie jej tam.
Ja pisałem o tym jak ja je odbieram i dlaczego piszę:
1) o telewizorach z rozdziałką poniżej 1920x1080 a powyżej lub równej 1280x720, że są HD ready
2) o telewizorach z rozdziałką 1920x1080 że są full HD
Pisałem także o tym, że stosowanie logo full HD wobec sprzętu, który ma niższą rozdzielczość niż 1280x720 jest moim zdaniem oszukiwaniem konsumentów.
AreckiW nie ma między nami sporu to, co ty nazywasz certyfikatem ja miałem na myśli, gdy pisałem o "specyfikacjach”, bo ten "certyfikat" to dla mnie gwarancja posiadania pewnych parametrów.
To, że rozdzielczość pionowa (1280) nie wchodzi w skład specyfikacji "HD ready" w przypadku telewizorów o proporcjach 16:9 to moim zdaniem skandal !!!
Na to warto zwrócić uwagę kupującym sprzęt.
AreckiW masz pełną rację i piszę to bez przekory.
Dziękuję.
Uważam również, że to skandal z tą rozdzielczością poziomą.
No ale cóż, ja tego nie wymyśliłem, a producenci znaczki przyklejają.
Co do "certyifkatu" to nie chodzi mi o certyfikat w domyśle dyplom, bo logo HD Ready nim nie jest, to jak znaczek CE na produktach z Unii Eropejskiej potwierdzający spełnienie jakichś tam norm.
Pozdrowienia
Przyznam, że czytając ten wątek kompletnie zgłupiałem. Wynika bowiem z niego, że na dzień dzisiejszy albo należy kupić TV full HD (na który nie mam pieniedzy) albo no właśnie nie wiem co - potrzebuję telewizor LCD bo między innymi zajmuje mało miejsca ,można powiesić go na ścianie, ładnie wygląda, (źle odbiera kablówkę ).Planowałem LCD w granicach 5000 pln ale wszystkie są HD ready w rozdzielczości tej wg was nienaturalnej. Więc prosze o poradę jaki lcd mam w takim razie zakupić żeby za 2 lata nie okazał się "śmieciem" - bo może wcale nie trzeba wywalać ok 5000pln.
Kup taki, jaki chcesz i który dobrze odbiera ze wszystkich źródeł, nie przejmuj się rozdzielczością, bo zawsze będzie coś nie pasowało.
Samsung seria 71, czy Sony Bravia to dobre modele więc na pewno będziesz usatysfakcjonowany.
Kup taki, jaki chcesz i który dobrze odbiera ze wszystkich źródeł, nie przejmuj się rozdzielczością, bo zawsze będzie coś nie pasowało.
Samsung seria 71, czy Sony Bravia to dobre modele więc na pewno będziesz usatysfakcjonowany.
...no cóż.... i tutaj będa chyba pretensje, że głos zabieram.
Jednak nikt nie chce sprostować (tak do końca...), więc opiszę.
Wedle norm przyjętych, wszystko, co nie spełnia norm HDTV (żadne "full HD" itp - które nie istnieje w standardach) a spełnia pewne kryteria HD (np. tutaj podane):
>>EICTA= logo HD READY <<
, nosi miano HD READY ( nawet 1920*1080 = podany konkretny model, który nie spełnia innych norm HDTV...).
Co moze nosić miano HDTV?
....też są tam odnośniki (dla USA 720p. to min....wystarczające)
(nie ustalajcie jakiś norm, bez oparcia o standardy..., bo standaryzując HDTV wcale nie ustalono górnej granicy np. rozdzielczości....tylko minimum i jest nim 720p,... UE chce się wyłamać i dodaje swoją normę 1080i..."Euro1080"..., ale tylko dodaje).
Tylko jeden z przedmówców opiera sie o standardy... . ("miesza też".... przypominam, ze HDTV nie wzięło się z powietrza...jest to ewolucja oparta o standardy, a nie.....).
Ps - umieszczenie logo "HD READY" na sprzęcie, który nie spełnia tych cech jest karalne (to nie tylko naklejka)...a forum HDTV powinno opierać się na sprawdzonych danych (nie tylko w tym temacie).
Nie chodzi o to że sprzęt z natywną 1366x768 za dwa lata będzie szmelcem tylko że za dwa lata na rynku będą dominowały modele full HD i wobec tego twój zakupiony dzisiaj za ciężkie pieniądze panel o natywnej 1366x768 nie będzie już taki fajny .
Telewizory full HD są obecnie dostępne od 6,5 tys zł - BenQ 37" oraz świetny AMOI za 8 tys zł .
O to mi właśnie chodzi, że warto wydać te dodatkowe 1,5 tys i mieć sprzęt najwyższej klasy niż "głupio" zaoszczędzić i wydawać za 2 - 3 lata kolejne 5k na nowy sprzęt.
Stacje SAT HD w Europie nadają tylko w 1080i to jest przyszłość !!!
Witam
Czy uważacie, że warto teraz kupić np AMOI'a za 8K PLN czy lepiej poczekać kilka miesięcy np do września? Czy istnieje realna szansa, ze za te pieniądze będzie można kupić coś lepszego lub taniej?
Podobno na jesieni wybór LCD full HD znaczenie się poszerzy, jak myślicie czy w mając 8K warto jeszcze trochę poczekać (wiem że czekać można w nieskończoność ale chodzi mi o kilka miesięcy)
Pozdrawiam
Ja czekam do września, bo właśnie we wrześniu jest mnóstwo premier w związku z IFĄ w Berlinie (największe w Europie targi elektroniki użytkowej).
wtedy będzie większy wybór, a i po Mundialu pewnie ceny spadną, bo sprzedaż "spadnie".
cierpliwość to wielka "cnota" a latem będziesz grillował, a nie HDTV oglądał, na jesieni nowy TV jak znalazł na dłuuuugą i mroźną zimę.
Pozdrowienia
AMOI to szczyotwe osiągnięcie technologii LCD na obecnym etapie rozwoju !!!
To jeden z najlepszych paneli LCD na rynku !!!
Testowałem go przez około miesiąc i zdecydowanie polecam.
Quasi recenzja jest tu.
Polecam opis tuptusia55 i mój
Pełna recenzja w czerwcowym wydaniu Audio Video
Także na pyt czy do 10K kupisz we wrześniu coś lepszego to odp jest NIE !!!
Natomiast inne modele o podobnych parametrach mogą z biegiem czasu osiągnąć ten pułap cenowy.
Czy warto czekać ???
W maju wejdzie dużo modeli full HD w związku z mistrzostwami to prawda, ale to tylko jedna strona medalu. Druga jest taka, że popyt wzrośnie i Niemcy mogą zassać na jakiś czas towar z rynku. Dojdzie do tego, co już teraz dzieje się z Toshibą 42" WLG66P. Nie dostaliśmy jej do testu, bo towar rozchwytywany jest za Odrą i do Polski na razie nie dotarł.
Wniosek czekanie to w tym momencie ryzyko. Następny dogodny na zakup moment
Może być dopiero we wrześniu.
Wszystko to tylko hipotezy może być tak może być inaczej
Ja bym kupował dzisiaj, bo do września 5 miesięcy a czekać jak sam stwierdziłeś można wiecznie
W związku z wejściem AMOI na polski rynek spodziewana jest obniżka ceny tego cudeńka o ok. 1000 zł.
Więc mimo wszystko sugeruję trochę poczekać.
Nie do końca zgodziłbym się też z wyssaniem rynku, bowiem z praw ekonomii i handlu (a jestem absolwentem ekonomii ) wynika raczej, że po Mundialu i w czasie wakacji będzie spadek popytu, co może zaowocawać obniżkami cen.
A i modeli może być ciut więcej, a od wakacji do września już niedaleko i mamy kolejne premiery.
Więc ja obstawiam wrzesień, może Toshiba pokaże SED, a Samsung OLED?
Kto wie, ale ostatnie pytanie to już science fiction
Pozdrowienia
Logo HD Ready nie jest żadną specyfikacją !!!
Ta obniżka o 1000zł w związku z założeniem polskiego oddziału AMOI jest typowym faktem medialnym
Primo to nie będzie polski oddział tylko centrum serwisowe na terenie Polski a to co innego niż odział.
Secundo: obniżka o 1000zł to tylko hipoteza jednego z użytkowników nick MMP.
Jeżeli MMP to skrót od Media Markt Polska to proszę tego użytkownika o komentarz.
Moje ukłony dla AreckiW
Tak masz racje że po mistrzostwach popyt spadnie.
Tyle że przed MŚ popyt wzrośnie i wtedy większe rynki mogą zassać produkty z rynków mniejszych. Dzisiaj się tak dzieje z Toshibą o której już wcześniej wspomniałem i która do tej pory nie dotarła do nas do testów właśnie dlatego że jest rozchwytywana za Odrą i nie bardzo chcą wysyłać egzemplarze do Polski.
Przed MŚ do sprzedaży wejdzie kilka nowych modeli w tym AMOI 42" full HD kontrast 1200:1.
Można czekać do czerwca bo MŚ
można czekać do września bo IFA
można czekać do stycznia bo CES
można czekać do III kwartału 2007 na SED
można czekać i czekać i czekać...
a na koniec się umiera
Życie to czekanie na śmierć...
Ja bym nie czekał zwłaszcza że produkt jest dopracowany i przetestowany=sprawdzony
Secundo: obniżka o 1000zł to tylko hipoteza jednego z użytkowników nick MMP.
Jeżeli MMP to skrót od Media Markt Polska to proszę tego użytkownika o komentarz.
To rozszyfrowanie też było tylko hipotezą
Dlatego prosiłem o komentarz.
No to się nam wszystko wyjaśniło
Etymologia, czy semantyka, kaczologia......
Specyfikacja to np. wymiary auta, budowa wykładziny, wyposażenie telewizora (w tym jego rozdzielczość).
Natomiast ocena specyfikacji ekranu i znalezienie wszystkich parametrów i elementów, które wg "norm" EICTY" predysponują dany TV do przyklejenia logo HD Ready chyba nie kwalifikuje tego znaku do nazywania specyfikacją.
Tak jak znak CE nadaje się wszystkim produktom z Unii Europejskiej po to, żeby była pewność, że specyfikacja danego towaru jest zgodna z wymogami norm dla danego towaru.
Znam to od podszewki, bo na co dzień mam do czynienia z normami, certyfikatami i znakami towarowymi.
Więc nie może być mowy o tym, że znak HD Ready jest specyfikacją jest to znak towarowy umieszczany na podstawie określonej specyfikacji danego TV.
Pozdrowienia
P.S. A z tym AMOI to i tak bym chwilę poczekał, bo np. Panasonic 42PV500 do niedawna kosztował 12.000 zł a teraz 8000 zł. A jego następca 7500 zł. A czekać nie trzeba do śmierci, wystarczy pół roku. Ja czekam troszku jeszcze.....
jak zwał tak zwał. dokument poniżej:
EICTA “HDTV” Minimum Requirements for HD Television
Receivers
1. Introduction and Context
The EICTA “HDTV” Minimum Requirements for HD Television Receivers aim to create
a clear market norm for what constitutes a receiver capable of receiving HD television
transmissions on satellite, cable or terrestrial media.
The EICTA “HDTV” Minimum Requirements for HD Television Receivers apply to
free-to-air and PayTV HD television receivers.
The EICTA “HDTV” Minimum Requirements for HD Television Receivers define the
connection of HD television receivers without a display to “HD ready” display devices,
and define the requirements for fully integrated HD digital TVs. Additional requirements
have been defined for HD television receivers with recording capability.
Examples of HD devices that could qualify for the EICTA “HDTV” logo for HD
Television Receivers are:
· HD Television Broadcast Set-top box
· HD Television Broadcast Set-top box with built-in HDD
· HD Television Broadcast Receiver with built-in HD recorder
· HD Integrated digital TV
The logo program will be implemented based on a self-certification regime.
This specification may be adapted by EICTA when deemed necessary, typically to
respond to further market developments or to address misinterpretations.
EICTA “HDTV” Minimum Requirements for HD Television Receivers
“HDTV” - Version 1.0 - Page 2 of 7 - 25-08-2005
2. “HDTV” Minimum Requirements for HD Television Receivers
2.1 Scope
The application scope of the “HDTV” Minimum Requirements for HD Television
Receivers are devices with integrated digital HD reception capability for DVB compliant
Satellite, Cable or Terrestrial digital TV signals, for example set-top boxes, integrated
digital TVs and recorders.
HD set-top boxes and HD recorders share the need for an HD output compatible with
“HD ready” display devices. Integrated HD TVs do not, but shall be compliant with the
EICTA “HD ready” minimum requirements for display devices [1]. Compliance with the
“HDTV” Minimum Requirements for HD Television Receivers consequently signifies
different interface requirements depending on the nature of the equipment.
The term “HD television receiver” is used to indicate the category of devices as above.
2.2 Logo
2.3 Reception Function Requirements for HD television receivers
The HD television receiver supports the following modulation and channel coding
schemes:
1. For a satellite HD television receiver:
- DVB-S according to [2], and
- DVB-S2 Non-Backwards Compatible (NBC) Broadcast Mode according to
[3]
An upper symbol rate of at least 30 megasymbols per second shall be
supported.
For a cable HD television receiver:
EICTA “HDTV” Minimum Requirements for HD Television Receivers
“HDTV” - Version 1.0 - Page 3 of 7 - 25-08-2005
- DVB-C including 256 QAM according to [4],
For a terrestrial HD television receiver:
- DVB-T as per E-Book [13]
The HD television receiver complies with the following system layer specification:
2. - MPEG-2 Systems, and
- MPEG-2 Systems Amendment 3 Transport of AVC Video Data over
ITU-T Rec H.222 / ISO/IEC 13818-1 according to [5], [9]
The HD television receiver control system for service discovery and installation, channel
and component selection and basic OSD and EPG (related to mandatory DVB SI
functions as per [12] for service names as carried in the SDT and event information as
carried in EITpresent/following) complies with:
3. DVB-SI in accordance with [6] and [12], for terrestrial systems also in accordance
with [13].
The HD television receiver Video decoder supports the following compressed video
formats, up to the resolution of 1280 x 720 progressive and 1920 x 1080 interlaced:
4. MPEG-4 AVC HP@L4 for 50Hz according to [9] (implying [8]), and
5. MPEG-2 MP@HL for 50Hz according to [9] (implying [7])
The HD television receiver audio decoder supports the following audio formats:
6. Enhanced AC-3 according to [9] (implying [11]), and
7. MPEG-1 Layer II (2.0) according to [9] (implying [10])
2.4 Output Interface requirements for HD television receivers without
display for video reproduction
HD television receivers without a display for video reproduction have an HD video
output that provides a reproduction of the HD source (television broadcast) that will
allow it to interface to an “HD ready” display device; i.e.:
8. Provides:
- analogue YPbPr according to [17], or
- DVI according to [14], or
- HDMI according to [15]
EICTA “HDTV” Minimum Requirements for HD Television Receivers
“HDTV” - Version 1.0 - Page 4 of 7 - 25-08-2005
9. If the HD television receiver is intended to be used with HD sources (television
broadcasts) some of which require content protection to permit HD quality output,
then the HD television receiver should implement an HDMI or DVI interface with
support for HDCP (according to [16]).
10. Can reproduce any HD source (television broadcast) on its HD outputs in at least
one of the following HD formats and timings with a 16:9 aspect ratio:
a. 1280x720 @ 50Hz progressive, or
b. 1920x1080 @ 50Hz interlaced
11. The HD television receiver provides a mode in which it delivers 1280x720p and
1920x1080i, 50Hz HD sources (television broadcasts) in their original format
(unscaled) and timing on its HD output to an “HD ready” display device.
An HD television receiver may operate exclusively in this mode, or may have it
selectable via a setup menu, allowing the user to disable scaling by the HD
television receiver.
For HDMI and DVI, when available the HD television receiver should rely on the
(E-)EDID information returned by the display device - indicating the video
formats the display device can receive and render - to stay within the capabilities
of and avoid interoperability issues with non-HD / non-“HD ready” display
devices.
HD television receivers without a display for video reproduction have an audio output
that provides a reproduction of the audio of HD sources (television broadcasts) on:
12. a consumer electrical or optical digital audio interface according to [18], carrying:
- two channel PCM in case of MPEG1- layerII format reception,
- originally received bitstream in case of AC-3 reception, or
- transcoded AC-3 bitstream in case of Enhanced AC-3 reception, and
13. RCA stereo:
- stereo out or mono-out on two channels for MPEG-1 layer-II,
- two channel downmix in case of multi-channel AC-3 or Enhanced AC-3
reception, and
14. if HDMI is available it is able to carry the audio signal as:
- two channel PCM, and optionally
- originally received bitstream in case of AC-3 reception, or
- transcoded AC-3 bitstream in case of Enhanced AC-3 reception.
EICTA “HDTV” Minimum Requirements for HD Television Receivers
“HDTV” - Version 1.0 - Page 5 of 7 - 25-08-2005
2.5 Specific requirements for HD television receivers with display for
video reproduction (Integrated High Definition digital TVs)
The following requirements are applicable to HD television receivers with a display for
video reproduction:
15. HD television receivers with a display for video reproduction fully comply with
the EICTA “HD ready” Minimum Requirements for display devices [1].
16. HD television receivers with a display for video reproduction provide for multichannel
audio out on a consumer electrical or optical digital audio interface (as
per requirement 12 above).
2.6 Additional Requirements for HD television receivers with
recording capability for “off-air” signals
Under the condition that there are no contractual or legal obligations constraining the
recording of broadcasted content or playback of recorded content, and provided such is
allowed by the content protection status of the received signal, HD television receivers
with recording capability for “off-air” signals are able to:
17. - record in HD quality any HD source (television broadcast) they can receive
and decode, and
- subsequently playback the content in HD quality, and
- maintain the aspect ratio of the original signal in the above process, and
- can record accompanying sound (including multi-channel sound) and
- can playback the recorded sound so that an output can be generated equivalent
to the originally received signal.
EICTA “HDTV” Minimum Requirements for HD Television Receivers
“HDTV” - Version 1.0 - Page 6 of 7 - 25-08-2005
3. References
[1] EICTA (http://www.eicta.org) - "HD ready" Minimum Requirements / EICTA
Conditions for HD Labelling of Display Devices
[2] ETSI EN 300 421 V1.1.2 (1997-08): “Digital Video Broadcasting (DVB); Framing
structure, channel coding and modulation for 11/12 GHz satellite services”
[3] ETSI EN 302 307 V1.1.1 (2005-03): “Digital Video Broadcasting (DVB); Second
generation framing structure, channel coding and modulation systems for
Broadcasting, Interactive Services, News Gathering and other broadband satellite
applications”
[4] ETSI EN 300 429 V1.2.1 (1998-04): “Digital Video Broadcasting (DVB); Framing
structure, channel coding and modulation for cable systems”
[5] ITU-T Rec H.222.0 / ISO/IEC 13818-1 (2nd edition, 2000): Information
Technology – Generic Coding of moving pictures and associated audio: Systems
and ITU-T Rec H.222.0 / ISO/IEC 13818-1:2000/Amd.3:(2003). Amendment 3:
Transport of AVC video data over ITU-T Rec H.222 / ISO/IEC 13818-1 streams.
[6] ETSI EN 300 468 V1.6.1 (2004-11): "Digital Video Broadcasting (DVB);
Specification for Service Information (SI) in DVB systems”
[7] ITU T Rec. H.262 | ISO/IEC 13818-2 (2nd edition, 2000): "Information
Technology - Generic Coding of moving pictures and associated audio: Video"
[8] ITU T Rec. H.264 | ISO/IEC 14496 10 AVC: "Advanced Video Coding for Generic
Audiovisual Services", May 2003 / ISO/IEC 14496-10:2004/AM 1, Part 10:
Advanced Video Coding AMENDMENT 1: AVC fidelity range extens ions
[9] ETSI TS 101 154 V1.7.1 (2005-06): “Digital Video Broadcasting (DVB);
Implementation guidelines for the use of Video and Audio Coding in Broadcasting
Applications based on the MPEG-2 Transport Stream”
[10] ISO/IEC 11172-3 (1993): "Information Technology - Coding of moving pictures
and associated audio for digital storage media at up to about 1,5 Mbit/s - Part 3:
Audio”
[11] ETSI TS 102 366 V1.1.1 (2005-02): Digital Audio Compression (AC-3, Enhanced
AC-3) Standard
[12] ETSI ETR 211 ed.2 (1997-08): Guidelines on implementation and usage of Service
Information (SI)
EICTA “HDTV” Minimum Requirements for HD Television Receivers
“HDTV” - Version 1.0 - Page 7 of 7 - 25-08-2005
[13] ISO/IEC 62216-1 Digital Terrestrial Receivers for the DVB-T system, 2001
[14] DVI - DDWG, “DVI Visual Interface”, rev. 1.0, April 2, 1999 as further qualified
in EIA/CEA-861 rev.B, “A DTV Profile for Uncompressed High Speed Digital
Interfaces” May 2002, furthermore allowing both DVI-D and DVI-I connectors,
requiring compliance to the 50Hz profile, and requiring support for both 720p and
1080i video formats.
[15] HDMI - HDMI Licensing, LLC, “High-Definition Multimedia Interface”, rev. 1.0,
December 9, 2002
[16] HDCP - Intel, “High-Bandwidth Digital Content Protection System”, rev. 1.1, June
9, 2003 (Note: on DVI HDCP rev. 1.0 or rev. 1.1 will apply)
[17] YPbPr - CEA-770.3 rev. C, November 2001
[18] Consumer electrical or optical digital audio interface - as defined per IEC 60958-1
Edition 2.0 (2004-03) “Digital audio interface - Part 1: General”, IEC 60958-3
Edition 2.0 (2003-01) “Digital audio interface - Part 3: Consumer applications”, and
the applicable parts of IEC 61937 “Digital Audio - Interface for non-linear PCM
encoded audio bitstreams applying IEC 60958”
Oooo super, pełny text EICTY nadaje się do naszej encyklopedii.
Proszę adminów o umieszczenie.
Dzięki dla kolegi SS , ja wcześniej przedstawiłem te wymagania w skrócie i umieściłem w PEDii, teraz mamy pełną wersję i nie powinno być już żadnych wątpliwości.
chociaż wymagania te są zaniżone dla producentów wszelkiego typu ekranów z rozdzielczością 720 linii poziomych w specyfikacji, co dzieje się z korzyścią dla tych producentów, ale wiąże z obniżeniem jakości wyświetlanego obrazu skalowanego z np. 1080i. Prawa rynku, ehhhh.......
No ale cóż, dla porównania Toyota Yaris też ma 5 gwiazdek w teście zderzeniowym, ale nadwozie tego autka jest tak sztywne, że i tak nikt nie przeżyje przy zderzeniu z większą prędkością ze względu na przeciążenia i brak stref pochłaniania energii takich jak w większych autach.
Tak czy siak, wracając do tematu postu uważam, że obecnie jedyne rozwiązanie dla zapewnienia jakości obrazu i bezpieczeństwa zakupu to ekran full HD, albo "chwilę" czekamy na niższe ceny AMOI i innych TV full HD.
Pozdrowienia