Filmy z polskim lektorem i dubbingiem nowoĹci rapidshare download.
Witam. Jeśli chodzi o techniczną stronę, to jestem w tym temacie zupełnie noga a nurtuje mnie pytanie o co chodzi z tym 1080p24 . To że filmy kręci się na tasmie 24/s to wiem. Jeśli na filmie BD pisze 1080p to znaczy że jest wyświetlany 25 klatek na sekunde? Czyli ten sam film jest krótszy od tego wyświetlanego w kinie? Czy ta jedna klatka robi jakąś różnicę. No i czy wyświetlanie w 24 klatkach zależy od odtwarzacza, tv czy obu (a mam odtwarzacz sharp bd-hp20sb i tv panasonic th-42py70). Szukałem coś na ten temat w instrukcji ale nie znalazłem.
W kinie rzeczywiście wyświetlane są 24kl/sek, można sobie wyobrazić, że są to pojedyncze slajdy rzucane na ekran z taką właśnie prędkością. Zatem każda klatka niesie 100% informacji o obrazie. W przypadku HDTV istnieją "naleciałości" pokutujące od czasów klasycznych odbiorników telewizyjnych. Synchronizacja wyświetlanych obrazów (a w zasadzie półobrazów) odbywała się z użyciem nominalnej częstotliwości prądu w sieci elektrycznej czyli 50Hz. Przy stosowaniu techniki analogowej dawało to 25Hz na jeden półobraz - 25kl/sek. Naturalnie nie ma to wpływu na długość trwania filmu. Film "kinowy" jest skanowany i przetworzony do postaci cyfrowej na potrzeby HD.
PS w USA było to 60Hz dla systemu NTSC.
To teraz już zupełnie nie rozumiem po co ta cała zabawa w 1080p24 ??? Jeśli na płytkach filmy są przystosowane do 1080p25....
Zabawa - byś kupił i myślał, że masz dokładnie "jak w kinie", pamiętajmy jednak o specyfice obrazu TV i dlatego stosuje się układy wspomagające oszukiwanie wzroku 100Hz, 200Hz itp bajery. Blue-Ray rzeczywiście rzuci slajdy w trybie 24p czyli bez przeplotu, oczywiście odbiornik nie musi nic skalować, poprawiawiać etc. W przypadku TV sat czy cyfrówki naziemnej są problemy z szerokością pasma i nadawcy dają max 1080i, czyli przeplot, stąd ww. wynalazki.
A oprócz tego, że będe myślał, że jest 'jak w kinie' jest jakaś odczuwalna dla oka różnica?
Praktycznie między 1080p/24 a 1080p/25 żadna. Ważniejszy jest czas wygaszania matrycy.
Hmm...dosyć kontrowersyjne słowa jak na kogoś, kto ma taki mały staż na forum.
Proponuję jeszcze poczytać na forum odpowiednie wątki.
Różnica wynika m.in. z różnego sposobu "przygotowywania" filmów. Tryby 100Hz lub poprawiona wersja, tzw. 200Hz mają na celu nie "oszukać wzrok", a wyeliminować "skakanie obrazu" czyli judder.
Wyświetlanie na samym panelu "bez wspomagaczy" z całą pewnością daje wyraźnie zauważalne różnice na niekorzyść. Matryca? Tylko kilka firm produkuje matryce, więc te nie mają dużego wpływu na to, co zobaczysz - a co do "szybkości odświeżania matrycy" - kolega SlawekR napisał bardzo ciekawy i mądry artykuł dot. mitów związanych z tym tematem.
Ważna jest elektronika wspomagająca!
Dyskusję zawężono do trybu 24p!